DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 68.831,70 -0.227
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Seçim vaadi unutuldu

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2024 - 14:47

Seçim vaadi unutuldu

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, öğretmenlikte getirilen yüzde 50 mülakat şartı hakkında Habertrak Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

İktidarın “mülakatı kaldıracağız” vaadini yerine getirmeyip yüzde 50 mülakat şartı getirerek söde objektif bir sistem getirildiği izlenimi vermeyi amaçladığını ifade eden Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Cumhurbaşkanının “seçim öncesi mülakatı kaldıracağız” vaatlerine karşın, akıllara zarar ve sırf mülakatın dayanağı olan 652 Sayılı KHK’daki düzenlemeye uydurmak için mantık ve Türkçe anlam bilgisinin dahi sınırlarının zorlandığı bir düzenleme karşımıza çıkmıştır. Bu düzenlemeye göre KPSS puanının sözlü sınav içinde yer aldığı bir garabet yaratılmıştır.” Diye konuştu.

OBJEKTİF KRİTER ALDATMACASI

Yüzde 50 mülakat kararına değinen Şube Başkanı Barış Özer; “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 14.05.2024 tarih ve 32546 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte değişiklik öngören bu düzenlemeye göre, sözleşme öğretmen atamalarında “sözlü sınav başarı puanı” adı altında bir uygulama getirilmektedir. Buna göre sözlü sınav başarı puanının; KPSS’den alınan sınav puanının yüzde 50’si ile Bakanlık tarafından yapılacak mülakattan alınacak puanın yüzde 50’sinden oluşacağı öngörülmektedir. Cumhurbaşkanının seçim öncesi mülakatı kaldıracağız vaatlerine karşın, akıllara zarar ve sırf mülakatın dayanağı olan 652 Sayılı KHK’daki düzenlemeye uydurmak için mantık ve Türkçe anlam bilgisinin dahi sınırlarının zorlandığı bir düzenleme karşımıza çıkmıştır. Bu düzenlemeye göre KPSS puanının sözlü sınav içinde yer aldığı bir garabet yaratılmıştır. Bu da kamuoyuna, atamalarda mülakat kalkmasa da eskiye nazaran daha objektif bir kriter getirildiği izlenimi yaratılarak sunulmaktadır.” şeklinde konuştu.

“LİYAKATE DAYANMAYAN ANLAYIŞ AYNEN SÜRDÜREBİLECEK”

Liyakate dayanmayana anlayışın devam edeceğini ifade eden Şube Başkanı Barış Özer; “Getirilen bu düzenlemenin hiçbir olumlu ve iyimser tarafı bulunmamakta olup tamamıyla bir aldatmacadır. Kimse bu kandırmacaya da alet olmamalı, olumlu bakmamalıdır. Fiilen nasıl gerçekleştiğini herkesin bildiği mülakatların %50’sinin dikkate alınması hiçbir şeyi değiştirmeyecek, bu oranda bile yapacağı değerlendirmelerle zaten Bakanlık yönetmelikte yer alan yer alan sözlü sınav için 60 puan barajını kaldırmadığı sürece yine atamalardaki liyakate dayanmayan anlayışını aynen sürdürebilecektir. Eğitim-İş atamalarda sözlü sınav öngören tüm düzenlemelere karşı davalar açmış ancak ne yazık ki bu davalar Danıştay nezdinde reddedilmiştir. Anayasa Mahkemesi tarafından da son verilen karar nazarında sözlü sınav uygulamasına geçit verilmiştir. Son gelinen durum ve getirilen garabet uygulama bir kez daha ne denli haklı olduğumuzu ortaya koymuş, sözlü sınav inadı uğruna yaratılan mantık dışı yöntemler her gün farklı bir boyutuyla karşımıza çıkmıştır.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek