DOLAR 32,8011 % 0.91
EURO 35,3624 % 0.99
GRAM ALTIN 2.466,14 % 1,38
ÇEYREK A. 4.032,13 % 1,38
BITCOIN 66.335,99 1.369
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 32°

TRAKYA ÇİFTÇİSİNE MÜJDE

Son Güncelleme :

27 Mayıs 2024 - 11:29

TRAKYA ÇİFTÇİSİNE MÜJDE

AYÇİÇEĞİNDE YÜKSEK VERİM BEKLENİYOR

YAĞMURLAR ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Türkiye’nin ayçiçeği ambarı Tekirdağ’da, ekiminin hemen ardından gelen bahar yağmurları üreticinin yüzünü güldürdü. Yeterince yağmur alan Trakya Bölgesi’nde ayçiçekleri çıkarak büyümeye başladı. Bazı bölgelerde erken ekilen ayçiçeklerinin yağmurların ardından güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte hızla büyüdüğü gözlendi. Çiftçiler, ise tarlalarını kontrol ederek ayçiçeği tarlalarında ot ilacı atımı veya çapalama yaparak zararlı otlarla mücadeleye başladılar. Yaz döneminde kavurucu sıcak yaşanmaması halinde ayçiçeğinde yüksek verim alınabileceği belirtildi.

Tekirdağ’da yaklaşık 1 milyon 600 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldı.

Türkiye’ deki ayçiçeği ekim alanlarının yüzde 73’ü Marmara Bölgesi’nde, yüzde 13’ ü İç Anadolu, yüzde 19’u Karadeniz, yüzde 3’ ü Ege ve yüzde 1’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alıyor. Ayçiçeği üretiminin en önemli merkezlerinden  biri olan Tekirdağ’da ekili tarlalardaki ayçiçekleri gelişime başlayarak büyüdü. Havaların aşırı sıcak gitmemesi halinde çiftçiler ayçiçeğinde geçen yıl kuraklık nedeniyle yaşanan verim düşüklüğünün bu yıl yaşanmayacağını ve verimli bir sezon beklediklerini ifade ettiler.

Tekirdağ’da çiftçilik yapan Mehmet Solmaz, “Tekirdağ’da bölgemizin yağış almasıyla birlikte ayçiçeklerinde güzel gelişme yaşandı. Geçtiğimiz 10 gün içinde 50 kiloya yakın bölgemiz yağış aldı. Bu bizi sevindirdi tabi ekili olan ayçiçeğine, buğdayımıza, kanolamıza hepsine iyi geldi. Yağışlar yüzümüzü güldürdü ve özelikle buğdayın yağışa çok ihtiyacı vardı. Bu yağan yağmurla iyi bir sezon olacağını ümit ediyoruz. Ayçiçeğinde de yağışla birlikte bitki canlandı ve büyüme evresine geçti. Çiftçilerimiz ayçiçeğinde tarlalarını kontrol ederek zararlı otlar için mücadeleye başladı. ” dedi. Habertrak/Serhat Yeşilipek