DOLAR 32,5102 % 0.01
EURO 34,6622 % -0.11
GRAM ALTIN 2.432,75 % -2,67
ÇEYREK A. 3.977,55 % -2,67
BITCOIN 66.361,97 2.429
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

TÜGVA CEZASI DA NEYİN NESİ?

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 14:08

TÜGVA CEZASI DA NEYİN NESİ?

 

Milli Eğitim önünde mutsuzluk cezası eylemi

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay’ın katılımıyla Tekirdağ’da bazı öğretmenlere yönelik açılan hukuksuz davalar ve verilen cezalar Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edildi.

Eylemde konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Kapaklı’da Destekleme ve Yetiştirme Kurs Programı’ndan mutlu olmadığını söyleyen öğretmenin 30’da 1 oranında aylıktan kesme, TÜGVA’nın yarışmasına katılmayan öğretmene 30’da 1 oranında aylıktan kesme cezaları verildiğini, ayrıca bazı öğretmenlere yönelikte dava ve yıldırma süreçlerinin yaşandığına dikkat çekti.

Eylemde öğretmenler; “Bana mutsuzluğun cezasını kesebilir misin?, öğretmen egemen sınıfların emir kulu değildir, haksız hukuksuz cezalara sürgünlere dur!, STK değil tarikat, öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz” yazılı el pankartları taşıdılar.

KAPAKLI’DA MUTSUZLUK CEZASI

 

Tekirdağ Kapaklı’daki bir ortaokulda ilçe milli eğitim müdürlüğü çok tartışılacak bir uygulamaya imza attı. Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda görev yapan bir öğretmen yıl başında öğretmenler kurulu toplantısı sırasında Destekleme ve Yetiştirme Kurs Programı’ndan mutlu olmadığını ve idarecilerin işini doğru yapmadığını dile getirdi. Söz konusu olayın ardından Kapaklı Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise “devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işlediği gerekçesiyle mutsuz olduğunu ifade eden öğretmen hakkında 30’da 1 oranında aylıktan kesme cezası verdi.

ÖĞRETMEN TÜGVA YARIŞMASINA KATILMADIĞI İÇİN CEZA ALDI

Yine Kapaklı’da yaşanan olayda TÜGVA’nın yarışmasına katılım için okullara çağrı yapıldı. Kapaklı ilçesinde bir ortaokulda görev yapan öğretmen yarışmaya katılmayı reddetti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yarışmaya katılmayan öğretmene ceza verildi. Öğretmene “Kasıtlı olarak verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumlarca belirtilen usul ve esasları yerine getirmemek, görevle ilgili resmi belge araç ve gereçleri korumamak” gerekçe gösterilerek 30’da 1 oranında aylıktan kesme cezası verdi.

 

“BANA MUTSUZLUĞUN CEZASINI KESEBİLİR MİSİN?”

Çok sayıda öğretmenin katıldığı eylemde konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay; Yapılan toplantıda Destekleme ve Yetiştirme Kursları programdan mutsuz olduğunu söylediği için 30’da 1 oranında aylıktan kesme cezası verilmiş. Ders programından mutsuzum diyen bir öğretmene ceza verebilecek biriyle karşılaştığınızda bile akıl tutulması yaşarsınız. Kaldı ki bu kişiler okul yöneticiliği yapacakmış. Gerçekten bir öğretmenin eğitimde en önemli özelliklerinden biri tüm çocukları kendi çocukları gibi görmesidir. Biz Cumhuriyet öğretmenleri böyle bakarız. Ama bugün Cumhuriyetin kurumlarındaki temsilciler kendisi ile beraber çalışan eğitimcim çalışanlarını hem mutsuz edip, hem mutsuzum sözünden ceza vermeye kalkıyorsa orada artık bir kokuşmuşluk vardır. Biz o nedenle diyoruz ki; Bana mutsuzluğun cezasını kesebilir misin? Bana mutsuzluğun resmini yapabilir misin?” diye konuştu.

“TARİKAT VE CEMAATLERİNİZLE CUMHURİYETİN ÖĞRETMENLERİNİN İŞİ OLMAZ”

TÜGVA’nın yarışmasına katılmadığı için bir öğretmene ceza verildiğini söyleyen Genel Başkan Kadem Özbay; “Bir de siyasi iktidarın yandaş yapıları var. Artık okullarımız adeta fiili bir işgal altında. Bir diğer ceza ise gönüllülük esaslı olması gereken bir konuda gelmiş. Velilere sesleniyorum; Hiçbir protokol kapsamında veli izni olmadan asla çocuklarınızla bir faaliyette bulunamazlar. Her bir velinin tek tek iznini almaları gerekli. Hiçbir şekilde derse giremezler. Hiçbir öğretmeni zorla bu protokollerde şu işi yapacaksın diye zorlayamazlar. Ama bakın ne olmuş? TÜGVA’nın düzenlediği yarışmaya katılmak istemeyen öğretmene yarışma kapsamındaki kitapları okumadınız, kitaplar hakkında internetten araştırma yapıp fikir edindiğiniz için 30’da bir oranında aylıktan kesme cezası veriliyor. Birincisi zaten sizin bu tarikat ve cemaatlerinizle Cumhuriyetin öğretmenlerinin işi olmaz. Siz çok meraklı olabilirsiniz. Biz bu fiili işgale izin vermeyeceğiz. Bu tarikat ve cemaatlerin çocuklarımızı potansiyel mürit olarak görmesine direneceğiz. Kale gibi karşınızda duracağız.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek