DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.136,32 -0.163
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Türk- Macar dostluğu kitaplaştırıldı

Son Güncelleme :

05 Ocak 2024 - 12:10

Türk- Macar dostluğu kitaplaştırıldı

 

Tekirdağlı Yazar, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni ve Namık Kemal Evi (Derneği) Başkanı Sezai Kurt’un yeni kitabı “Macar-Türk Dostluğuna Adanmış Bir Ömür Erdoğan Erken Kitabı” yayınlandı.

Sezai Kurt’un hazırladığı, 222 sayfadan oluşan kitapta, Macar-Türk dostluğuna önemli katkıları bulunan Erdoğan Erken ve eşi Nursen Erken ile röportajlar da yer alıyor. Sezai Kurt, kitabın önsözünde, Erdoğan Erken ve eşi Nursen Erken’in Tekirdağ’ın yıldız çiftlerinden olduğunu vurgulayarak, “Erdoğan -Nursen Erken çifti 1965’ten bu yana Tekirdağ’ın ekonomik, kültürel ve sosyal hayatında var olmuş bir çift… Biri Tekirdağ’ın beyefendi iş adamlarından ve aynı zamanda Tekirdağlıların Erdoğan Abisi olmuş, eşi ise yine iş kadınlarından, yıllarca Tekirdağ’ın vergi rekortmeni olmuş, fakirin, yoksulun yanında ‘Nursen Ablası’… Kısacası her ikisi de bir zamanların meşhur Tekirdağ Singer bayisi olarak vatandaşın yanında olmuş, onların dikiş makinesi ve beyaz eşya ihtiyacını karşılamış iş insanları…” ifadelerine yer veriyor.

ERDOĞAN EKEN’E HATIRA KİTAP

Kitabı Erdoğan Erken’e bir hatıra kitap olarak hazırladığını kaydeden Sezai Kurt, “Hatıra kitapları daha ziyade akademik dünyada yıllarını geçirmiş değerli bilim-kültür adamlarının anısına hazırlamak adet olmuştur. Erdoğan Eken abimiz ve eşleri de dolayısıyla Tekirdağ’ımıza, Türk-Macar kardeşliğine yıllarını vermiş ve halen de bu yaşlarda durmaksızın çabaları devam ediyor” dedi.

İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Sezai Kurt, kitabın iki bölüm halinde okuyucuyu sunulduğunu kaydederek, “Birinci bölümde, Erdoğan-Nursen Eken ile yapılan raportajlar ve kızlarının, yakınlarının, Macar yetkililerin ve dostlarının kendilerine yazmış oldukları birbirinden güzel yazılar, Erdoğan Abi’nin Türk-Macar dostluğu üzerine yazmış olduğu makaleler, Rakoczi Evi, Rakoczi, Mikes Kelemen ve Macaristan’ın tanıtımı ile ilgili yazı ve fotoğraflar ve Erdoğan-Nursen Erken çiftine ait fotoğraf albümü” ifadelerini kaydetti. Habertrak / Salih Aydın