DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 68.831,70 -0.227
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°

Türk mitolojisinde örnek kitap

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2024 - 13:14

Türk mitolojisinde örnek kitap

 

Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi Felsefe Alanı Öğretmeni Gözde Dere ile öğrencileri Tuğba Gündal ve Ceren Kondal’ın birlikte yazdıkları “Köklerden Göklere Türk Mitolojisi” kitabının tanıtımı Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 ” KÖKLERDEN GÖKLERE TÜRK MİTOLOJİSİ DE BU ARAYIŞIN ÜRÜNÜDÜR.”

Kitabın tanıtımı,kısa tiyatro gösterimleriyle izleyenlerin beğenisine sunulurken kitap ile ilgili olarak,Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi Felsefe Alanı Öğretmeni Gözde Dere,Geçmişten günümüze kadar insan, evrene ve kendine dair büyük sorulara yanıt aradığını belirtti.Dere,,” Köklerden Göklere Türk Mitolojisi de bu arayışın ürünüdür. Bizi atalarımıza, tarihimize, kültürel değerlerimize, kadim inançlarımıza götüren bir kaynak niteliğindedir. Türk mitolojisinin, renkli öğeleriyle hem hayal gücünüzü açığa çıkarır hem de kadim kültür tarihimize ilişkin ipuçları verir.”dedi.
“SİZLERİ DÜŞÜNMEYE, SORGULAMAYA VE BU HİKÂYENİN BİR PARÇASI OLMAYA DAVET EDER”
Başka kültürlerin varlığına da vurgu yaparak bu hikayelerin kültürden kültüre hatta aynı kültürde zaman içerisindeki değişimine işaret eden Dere,”Köklerden Göklere Türk Mitolojisi, eğitici, öğretici ve eğlenceli sorularla, notlarla, etkinliklerle sizleri düşünmeye, sorgulamaya ve bu hikâyenin bir parçası olmaya davet eder.”değerlendirmesinde bulundu.
 “BU KİTAP, YOĞUN BİR EMEĞİN MEYVESİDİR”
“Bir öğretmen ve iki öğrencisi tarafından ortaya konulan bu kitap, yoğun bir emeğin meyvesidir. Yalnızca belli bir yaş grubuna hitap etmez; yediden yetmişe tüm bireyler için Türk mitolojisini tanıtmayı, sevdirmeyi ve eğlendirmeyi amaçlar.”ifadelerine de yer veren Dere ve öğrencilerinin
dilekleri,”okurlarının, her zaman köklerden göklere ışık olmasının olduğu.”kaydedildi.

Öte yandan56 sayfa olarak basılan kitabın çizimleri,Hümeyra Yorgancı,Editörlüğünü ise Ayşegül Karayama yaptı.

4 yılda araştırmalar sonucu yazılan kitabın baskısı,Ötüken Yayınevi tarafından yapılırken, 3 bin adet basımı yapılan kitap,130 TL’den satışa sunuldu.Habertrak/Gülçin Kıyıcı