DOLAR 32,2348 % 0.17
EURO 35,0579 % 0.17
GRAM ALTIN 2.503,39 % -0,28
ÇEYREK A. 4.093,04 % -0,28
BITCOIN 71.079,99 6.586
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 17°

“Vergide ilk 10’dayız, yatırımda 41’inciyiz”

Son Güncelleme :

27 Şubat 2018 - 12:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Bizim belediyelerimiz şeffaftır, milletimiz belediyelerimizi denetleyebilir, rakamlara bakabilir. Mesele Tekirdağ’a hizmet etmekse doğruları konuşacağız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak CHP Tekirdağ İl Başkanlığı’nda basın toplantısında yaptığı konuşmada “Tekirdağ kongresinden sonra Trakya’nın bir araya gelerek ortak hareket etmesi önemli olmuştur diye düşünüyorum. Bu sürecin sonunda ben Sosyal Politikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı oldum. Şimdi sorabilirsiniz sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı ne iş yapar diye yani halkın günlük hayatına dokunan her alanda ne sorun varsa; bunların çözülebilmesi için devlet tarafından verilmesi gereken hizmetlerin planlanması ve uygulanmasını içeriyor. Dolayısıyla çok geniş bir alan. Zaten bugün ekonomi dediğiniz zaman: sosyal politikalar olmadığı zaman, kimse bir ekonomi politikası falan bunların hiçbirini yapamıyor. 2019 yılına 2016 yılı itibariyle baktığımız zaman bugün memleketimizde 29 milyon vatandaşımız 2 günde bir sofrasına bir kap et yemeği koyamıyor. Yine 19 milyon vatandaşımız ‘Kışları evimi yeterince ısıtamıyorum’ diyor. Son 15 yılda vatandaşın borcu 4 milyar dolardan, 130 milyar dolara çıkıyor. 32 kattan fazla milletin borcu artıyor. 17 milyon vatandaşımız da ‘Ben borcumun altında eziliyorum’ diyor. İşte böy0le bir ortamda bu sorunların çözülmesi için hangi politikaları uygulamamız lazım, ne yapmamız lazım buna bakacağız. Tabi bu politikaların tüm Türkiye’de uygulanmasını takip ederken, bir yandan da kendi şehrimizin sorunlarına da eğileceğiz.” Dedi.

“ALPULLU ŞEKER FABRİKASINA SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM”

Yaptığı konuşmada gündemdeki şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusuna da değinen Öztrak “Biraz önce İl başkanımız Alpullu’dan bahsetti. Alpullu çok önemlidir. Fransa nişastadan üretilen şekerin kullanılmasını yasaklamıştır. ABD nişastadan üretilen şeker kullanımının %8’i geçmemesi gerektiğini söylüyor. Bizim şeker fabrikalarımız ise şekeri pancardan üretiyor. Benim ilk göz ağrılarımdan biridir. Devlete girdiğimde kamu iktisadi teşebbüsleri ile başlamıştım. Pancar şekerini devlet desteği olmadan üretemezsin. Çünkü şeker pancarına göre pahalıdır. Hele nişasta şekerine göre çok daha fazladır. O nedenle bir devlet desteği gerekir ama 1925 yılında Uşak’tan sonra kurulan, Alpullu şeker fabrikası ve tüm şeker fabrikaları aslında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in modernleşmesi projesinin en önemli araçlarındandır. Şimdi ben bakıyorum 1925 yılında Trakya’da özel girişimcilerin ve bölge milletvekillerinin bir araya gelmesiyle İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları Anonim Şirketleri kurulmuş. Şirketin kurulmasına öncülük edenler Edirne Milletvekili Faik Kaltakkıran ile Hüseyin Rıfkı Arduman, Tekirdağ milletvekili Mustafa Faik Öztrak, Çatalca Milletvekili Şakir Kesebir. Bilecik Milletvekilleri ve tütün tüccarları var. Ve ortaklar aslında para da koymuşlar buraya. Ondan sonra Alpullu şeker fabrikası Trakya da sosyal hayatı düzenleyen bir rol oynamış. Konferans salonları, lokantaları, kalacak yerleriyle, düğün salonlarıyla. Yok yani ondan önce bütün bunlar Cumhuriyet’in modernleşmesinin öncüsü olmuş bir takım unsurlar. Dolayısıyla Alpullu şeker fabrikasına sahip çıkmamız lazım. Aynı zamanda sağlık açısından da sahip çıkmamız lazım. Zaten bu alan sosyal bir proje olduğu için Sit alanı ilan edilmiş. Alıp yıkmaları da mümkün değil.  OHAL biliyorsunuz çetelerle ve terörle mücadele için ilan edilmişti. O çerçevede OHAL kapsamında şeker piyasasının düzenleyici ve denetleyici unsurlarından biri olan şeker üst kurulunu da kapattılar onun arkasından bu özelleştirme gündeme geldi. Biz bunların peşini bırakamayız.” Dedi.

“VERGİDE İLK 10’DA YATIRIMDA 41. SIRADAYIZ”

Belediye olarak Tekirdağ’ın vergi ve yatırım konusundaki uçurumuna dikkat çeken Öztrak “Bizim Tekirdağ’da belediye olarak yapmış olduğumuz yatırımlar, devletin merkezi hükümetin yapmış olduğu hükümetin yaptıklarından daha fazla. 2019 yılında bizim merkezi hükümetten aldığımız yatırım 154 milyon TL idi. 32. Sıradaymışız Türkiye’de 2017 yılına geldiğimiz zaman 182 milyon almışız, 41. Sıradayız. Buna rağmen vergi ödemede hiçbir zaman ilk 10’un altına düşmemişiz. Ya 9. Sıradayız ya 8. Sırada. Yani iktidardaki AK Parti’sinin Tekirdağ’a olan yaklaşımı bu rakamlardan ortaya çıkıyor. Bakın: daha büyükşehir yoktu Tekirdağ’da il özel idaresi vardı. İl özel idaresi başkanıyken şehir hastanesinin yerini il özel idaresi olarak, biz bağışladık. Bu kamulaştırılıp yer verildikten sonra, o gün bugündür, buraya bir çivi dahi çakmadılar. Hayrabolu yolu diye senelerdir tutturuyoruz. Hayrabolu yolunun neyse ki görebildiğim kadarıyla geçen yıl ihalesini yaptılar. Projenin, yatırım bedeli 267 milyon TL. Bitiş tarihi 2021. 2017 sonuna kadar harcanan para 2 bin TL. Bu yıl için konan ödenek 20 milyon. 266 milyon liralık proje. Bu ödeneklerle bu proje 2021 yılında biter mi? Şu ödeneklerle bu projenin bitmesi mümkün değil.” Dedi.

“YARARLANAN TÜM TEKİRDAĞ OLSUN”

CHP’yi eleştirmek için TESKİ’yi hedef aldıklarını, ancak TESKİ’ye eleştiri yapılması yerine örnek alınması gerektiğini belirten Öztrak “Yine TESKİ’yi eleştiriyorlar. TESKİ’nin yaptığı işi size kısaca söyleyeyim: 877 kilometre içme suyu, 1063 kilometre kanalizasyon, 105 kilometre de yağmur suyu imalatını TESKİ tamamlamış. Ne zaman? Son 4 yılda. 517 milyon TL yatırım harcaması yapmış. 610 milyon liralık proje yürütüyor. Buna karşılık dönüp bakıyoruz. DSİ’nin dere ıslahı projelerinde hiçbir ilerleme göremiyoruz. Sabahtan akşama kadar bizim belediyelerimizin yaptıklarını eleştiriliyorlar. Çorlu’da mesela bir park meselesi var. Belediye başkanı ‘bizim elimizden ne gelirse yapalım, kamulaştırmayı da yapalım’ diyor. Ama iktidar partisi milletvekili diyor ki: ‘orada başka yapılacak işler de var diyor’ yaptırmıyorlar. Bunları eleştirecekleri yerde bakıp onların da bir şeyler yapması lazım. Sonuç itibariyle yararlanan tüm Tekirdağ olsun.” Dedi.

“BU İŞİ BİZ BİLİRİZ”

TESKİ’nin gerçekleştirdiği projelerden bahseden Öztrak: “Kaliteli içme suyu temininde, 2017 yılının 8. ayına kadar 81 il mevzuatlara göre değerlendirildiğinde, Tekirdağ’ın kaliteli içme suyunda Türkiye’de üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz. Rakamlar ortada. Hani onlar bilmez biz biliriz diyorlar ya, kimse kusura bakmasın biz bu işi onlardan çok daha iyi biliriz. Yerelde bunları yapıyorsak, genelde de iktidara geldiğimizde onlardan çok daha iyisini yapacağımız açıktır. TESKİ’nin su paraları çok pahalı diyorlar. Oysa TESKİ’nin atık su dahil 4 TL’nin altındaki metreküp su ücreti, birçok büyükşehrin altındadır. Örneğin Ankara 6,30 TL, İzmir 4,58 TL, Muğla 4,53 TL, İstanbul 4,37 TL, Denizli 4,25 TL, Aydın 4,16 TL, Mersin 4,15 TL, Antalya 4,05 TL. Bizim belediyelerimiz şeffaftır, milletimiz belediyelerimizi denetleyebilir, rakamlara bakabilir. TESKİ Türkiye’de ihalesi iptal edilmeyen tek içme suyu ve kanalizasyon idaresi. Mesele Tekirdağ’a hizmet etmekse doğruları konuşacağız.” Dedi.

SABOTAJ GİBİ BİR ŞEY

Tekirdağ’da birlik ve beraberlik içinde hareket etme vurgusu yapan Öztrak “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi binasının yapımı için kredileri kestiler. Dediler ki İller Bankası doğu ve güneydoğu illerindeki yeniden yapılandırmalara para verecek, para kalmadı. Sabotaj gibi bir şey bu. Birbirimizin ayağına çelme takarak Tekirdağlılara hizmet edemeyiz. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım. Ben bu birliktelik anlayışını mesela Afyon’da, Samsun’da görüyorum. Milletvekilleri, belediyeler, devlet hep birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama ne hikmetse Tekirdağ’a gelince resim farklılaşıyor.”

“BELEDİYELERİMİZİN ELLERİNİ TUTMAK İÇİN HERŞEYİ YAPIYORLAR”

Öztrak belediye başkanlarının ellerindeki tüm imkânları sonuna kadar değerlendirdiğini ifade ederek: “Belediye Başkanlarımız ellerindeki sınırlı imkânlarla çok önemli hizmetleri yerine getiriyorlar ama ellerini tutmak için herkes her şeyi yapıyor. Ereğli Belediye Başkanımız termik santrale karşı mücadele verdiği için herkes üstüne geldi. Ama belediyelerimiz hizmete devam edecek.” Dedi.

“OYU KİMİN VERDİĞİ DEĞİL KİMİN SAYDIĞI MÜHİM”

TBMM’ye sunulan seçim ittifakı yasasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Öztark, devletle iktidar partisi arasında mesafenin kalmadığı bir ortamda sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olmasının, herkese sandık başına polis çağırma hakkı tanınmasının seçim adaletini ve seçim güvenliğini zedeleyeceğini söyledi. Düzenlemeyle bir taraftan da mühürsüz oyların yasal hale getirileceğini kaydeden Öztrak, önümüzdeki dönemde ciddi bir mücadele vereceklerini ifade etti.

“BİZ BU ÖRGÜTLE HEM GENEL SEÇİMİ HEM YEREL SEÇİMİ ALIRIZ”

Öztrak sözlerini şu şekilde noktaladı: “Kurultay öncesinde ve Kurultay sürecinde örgütümüzün çalışmasını gördüm. Bu örgütle biz Tekirdağ’da hem milletvekili seçimlerinde hem de belediye başkanlarımızın yaptıkları hizmetlerle yerel seçimde önde çıkarız. Türkiye’de de önde çıkarız. Artık ülkede herkes sabah akşam bağırış çağırış içinde olmaktan yoruldu. CHP, demokrasiye ve Cumhuriyete sahip çıkarak iktidara yürüyecektir.”