DOLAR 32,5204 % 0.03
EURO 34,6603 % -0.13
GRAM ALTIN 2.435,16 % -2,58
ÇEYREK A. 3.981,49 % -2,58
BITCOIN 66.384,00 2.543
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

“Yaşar, başka hayvan tarafından ısırılmış”

Son Güncelleme :

25 Temmuz 2018 - 10:19

Kırklareli’nin Babaeski İlçesinde önceki gün arka sol ayağı kopmuş vaziyette bir boya kutusu içinde bulunan 1 haftalık daha gözleri açılmamış Yavru Kedi ile ilgili harekete geçen Babaeski Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği, tedavi için götürdükleri Veteriner kontrolünden sonra “Yavru Kedinin ayağının bir şahıs tarafından koparılmadığını, aksine bir hayvan tarafından ısırıldığını tespit etti.

Yavru Kediyi, Babaeski Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Hafize Türkcan sahiplenerek, “çok şirin adını “Yaşar” koyduk bu bebek artık benim oldu” dedi.

Öncelikle bize bu yavru kediyi ayağı kopmuş vaziyette bularak getiren Belediye Personeli Ahmet Kılıç’a bu duyarlı davranışından dolayı tekrar teşekkür ediyoruz. Şu an itibari ile yavru kediye Sayın Önder Sünnetçioğlu Veterinerimiz ile birlikte gerekli tedavileri yaptık. Sanırsam yaşama tutundu, böyle giderse yürüyecek, yaşayacak. Bizim amacımız zaten sokak hayvanlarını korumak, biz dernek olarak, hiçbir ücret almadan gönüllü olarak çalışan kişileriz. Sokak hayvanları için elimizden gelen er şeyi yapıyoruz Babaeski için çünkü Babaeski halkı bu konularda gayet duyarlı davranıyor” dedi.

Veteriner Önder Sünnetçioğlu ise, bacağı kopmuş halde bulunan yavru kedi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bunu bir insanın yapmadığını belirterek, “İnsan yapmış olsaydı eklemden kopardı bu bildiğiniz bir başka hayvan tarafından ısırma vakası” dedi.

Sünnetçioğlu şöyle devam etti; “Babaeski Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Hafize Türkcan Hanım Efendi bana yavru kediyi getirdiğinde önce bir şahısın yaptığı zannedilmişti. Ancak yaptığım kontrollerde şahıs değil başka diş izlerine rastlandı. Bazı hayvanlarda bu tür yeni doğan kokusu olabilir, üzerinde diğer başka bir hayvanın salgısı da olabilir yani bu konuda her hangi bir insanın yaptığına dair bir delil yok. Onun için buna erken karar vermek doğru olmaz. Çünkü insanın yaptığına dair her hangi bir iz yok. İnsan yapmış olsaydı eklemden kopardı bu bildiğiniz bir başka hayvan tarafından ısırma vakası. Onun için biz buna gerekli tedavilere başladık, sonuçta büyük ihtimal ile olumlu iyi olacaktır. Tabii annesinden aldığı bağışıklığa göre iş değişir. Eğer bağışıklığı sağlam ise annesine gerek olmadan büyüyecektir. Gerekirse 3 bacakla da yürüyecektir. Biz yavru kedinin önce yarasını temizledik, güzel bir dezenfekte ettik çünkü gecikmeden dolayı yaranın içinde kurtlanma oluşmuş onları temizledik. Daha sonra yara içinde kalan parça kemik dokular alınıp, o alanda parçalanan kemikler temizlendi ve orası dağlandı ve bu şekilde yara kapatılmış oldu. Şuan ağrı kesici tedavisi, antibiyotik ve sprey tedavisi uyguluyoruz. Başka bir şey gelişmezse kopan ayak yarası kısa sürede iyileşir” dedi.

 Habertrak/ Metin Karakuş