DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

YIKILAN OKULLAR YAPILMIYOR

Son Güncelleme :

09 Temmuz 2024 - 12:58

YIKILAN OKULLAR YAPILMIYOR

OKUL ARAZİLERİ BOŞ KALDI

 

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SÖZÜNÜ TUTMADI

 Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde yıkılan okulların yerine yenileri yapılmıyor. Depreme dayanıksız olduğu için yıkılan okulların öğrencileri yıllardır başka okullarda eğitim alıyor. Yıkılan okullarının arazileri ise boş bir şekilde duruyor.

Yaz tatili dönemine girilmesine rağmen yıkımı yıllar önce yapılan 57. Alay Anadolu Lisesi (Tuğlacılar), Turizm Otelcilik, İnönü İlköğretim gibi okulların yapımı için herhangi bir adım atılmadı. İnecik ilkokulu ise yıkım kararı verilmesine rağmen eski bina hala yıkılmadı. Daha önce İnecik’te eğitim gören 32 köyün öğrencileri Barbaros’a taşımalı eğitimle gitmek zorunda bırakıldı.

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürünün “yıkılan tüm okullar yerine yapılacak” demesine rağmen okulların yapımı konusunda hala herhangi bir adım atılmadığını söyledi.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ “HEPSİ YAPILACAK” DEMİŞTİ

Yıkılan okulların yerlerinin boş durduğunu ifade eden Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Yıkılan okulların yapımı çok aksadı. Sene başında Süleymanpaşa ilçe Milli Eğitim Müdürü ile görüştüğümüzde yıkılan okulların tamamının geriye yapılacağını söyledi. “Yıkılan her okul yapılacak” dedi. Ancak bir tasarruf tedbirleri açıklandı. Bu tasarruf tedbirleri ile kamu yatırımlarının neredeyse tamamı durduruldu. Ben bu okulların yenisinin yapımın çok uzun zaman alacağını düşünüyorum.” dedi.

“YAZ TATİLİ DÖNEMİNDE HERAHNGİ BİR ADIM YOK”

Yıkılan okulların yerlerine acilen  okul yapılması gerektiğine dikkat çeken Şube Başkanı Barış Özer; “Örneğin; 57. Alay Anadolu Lisesi (Tuğlacılar) yıkıldı yapılmadı. İnönü İlköğretim yıkıldı yapılmadı. İnecik için yıkım kararı verildi. İnecik’in öğrencileri bir yıldır Barbaros’ta eğitim alıyor. Ama İnecik’teki okul daha yıkılmadı bile. Turizm Otelcilik yine yıkıldı ama yapılmadı. Bu okulların öğrencileri farklı okullarda eğitim alıyor. Biran önce yıkılan okulların yerine yenileri yapılmalı. İtibardan değil de eğitimden tasarruf olmaz mantığıyla okul inşaatlarına çabucak başlanıp bitirilmesi lazım. Yakın gelecekte bu okulların yapımı için adım atılacağını ve kısa sürede yapılacağını sanmıyoruz. İhale edilen okullar için bilgi istememize rağmen bilgi verilmiyor. Velilerin örneğin; çocuğunu 57. Alay Anadolu Lisesi’ne yazdırdığında hangi okulda kaç yıl eğitim alacağını, okulun eski yerine yenisinin yapılıp yapılmayacağını bilmesi lazım. “diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek