DOLAR 18,1014 % 0.11
EURO 18,2427 % -0.13
GRAM ALTIN 1.019,25 % -0,22
ÇEYREK A. 1.666,48 % -0,22
BITCOIN 397.781 -6.661
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

HASAT BAŞLADI FİYAT AÇIKLANMADI

Son Güncelleme :

28 Ağustos 2021 - 10:38

HASAT BAŞLADI FİYAT AÇIKLANMADI

“AYÇİÇEĞİ FİYATI 6 TL OLMALI”

Türkiye’nin ayçiçeği ambarı Trakya’da ayçiçeği hasadı başladı. Ayçiçeği hasadının başlamasına rağmen taban fiyat hala açıklanmadı. Ayçiçeğinde müdahale alım fiyatının biran önce açıklanması gerektiğini söyleyen Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, ayçiçeği alım fiyatının en az 6 TL olması gerektiğini söyledi.

Girdi fiyatları özellikle son 1 yıl da DAP gübresinde yüzde 158, üre gübrede yüzde 123, zirai ilaçlarda yüzde  75 oranında artış yaşandığını aktaran Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı; “Maliyeti 4.50 lira’yı bulan ayçiçeğine bir an evvel müdahale alım fiyatı açıklanarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçilmelidir. Bu kadar girdi maliyetlerinle üreticilerimizin başa çıkabilmesi ve üretimin devam edebilmesi için hükümetimizden istediğimiz fiyat 6 TL’dir. “diye konuştu.

Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa Gündüz, Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başol,

Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz, Muratlı Ziraat Odası Başkanı Ender Borucu, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, Saray Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çınar, Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı’dan oluşan Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına İl Koordinasyon Kurulu Başkanı İmdat Saygı, ayçiçeği üreticisinin fiyat beklentisini dile getirdi.

“AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİN YÜZDE 50’SİNİ TRAKYA KARŞILIYOR”

Türkiye’nin ayçiçeği ihtiyacının yüzde 50’sini Trakya Bölgesi’nin karşıladığını dile getiren Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı; “Ülkenin bitkisel ham yağ ve yem sanayisinin önemli bir ihtiyacının karşılandığı ayçiçeği ürünün hasadı Çukurova bölgesinde bitmekte olup Trakya bölgemizin bazı erken ekim alanlarında da başlamıştır. Ayçiçeğinde Türkiye’nin üretimi 1.9 milyon ton olup, bunun yaklaşık % 50’sini Trakya bölgesi karşılamaktadır. Tekirdağ’ımızda üretimin ilk sıralarında yer almakta olup ülkenin ayçiçeği ambarı konumundadır. 2020 yılı hasat sezonuna bakıldığında, pandeminin etkisi ve iklime bağlı olarak bazı ürünlerde üretimin azalması, artan talep, ülkelerin ve bireylerin ihtiyacından fazla ürün alması, kısıtlamalar gibi bir çok nedenden dolayı gıda fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesindedir. Bu talebi karşılamak için de tarımsal üretim çok zor bir süreçten geçiyor. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretimi sürdürmekte zorlanan çiftçiler, bu yıl da kuraklık başta olmak üzere doğal afetlerin yarattığı büyük zararlarla karşı karşıya! Bu yıl zor bir yıl olacak ve herkesi memnun etmek kolay olmayacak. “şeklinde konuştu.

“DAP GÜBRESİNDE YÜZDE 158 ARTIŞ YAŞANDI”

Çiftçinin artan girdi fiyatları altında ezildiğini ifade eden Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı ; “Girdi fiyatları özellikle son 1 yıl da DAP gübresi % 158, Üre gübresi %123, Zirai ilaçlar ise % 75 oranında artış göstermiştir. Yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklık etkisiyle Çukurova bölgesindeki verimler dekar başına 70 ile 150 kg arasında değişmekte olup, bölgemiz de diğer bölgelere göre kuraklıktan daha az etkilenmiş olsa da son zamanlarda yağış almadığımızdan dolayı verim beklentimiz de düşüktür. Buna rağmen ayçiçek ön alım fiyatının açıklanmamış olması üreticimiz tarafından tedirginlikle karşılanmaktadır. Verim ve kalite kayıplarının yanı sıra beklenen fiyat açıklanmazsa önümüzdeki ayçiçek ekim sezonunda, bir önceki sezona göre ekim alanlarında daralmanın yaşanması öngörülmektedir. Bu da ithalatın artışına sebep olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Ayçiçeğinde prim ve desteklemerin arttırılması gerektiğini kaydeden Saygı; “Gerçekten üretimin sürdürülmesi açısından çiftçiye verilecek fiyat önemlidir. Bu yıl ayçiçeğine verilecek fiyat gelecek yılın ekimini, fiyatını da belirleyecektir. Bu nedenle bütün bu parametreleri dikkate alarak ithalatta vergi politikası ve çiftçiye verilecek destekleme priminin buna uygun olarak revize edilmesi gerekmektedir. Ayçiçeği primi, gübre ve mazot desteklerinin mutlaka artırılması gerekmektedir.

“HÜKÜMETİMİZDEN İSTEDİĞİMİZ FİYAT 6 TL”

Maliyeti 4.50 lira’yı bulan ayçiçeğine bir an evvel müdahale alım fiyatı açıklanarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçilmelidir. Bu kadar girdi maliyetlerinle üreticilerimizin başa çıkabilmesi ve üretimin devam edebilmesi için hükümetimizden istediğimiz fiyat 6 liradır. Bu hem üreticimiz için hem sanayici için hem de pandemi döneminde tüketici için büyük önem taşımaktadır. Tarım Bakanlığımızın ve Hükümetimizin de geçtiğimiz bu zorlu süreçte konuya duyarlı olacağını düşünüyor Üretimin ve üreticinin yanında olmasını bekliyoruz. Üreticimize de bol bereketli bir hasat sezonu geçirmesini diliyoruz.” dedi. Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

%d blogcu bunu beğendi: