WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

İki kurum arasında tarihi imza

İki kurum arasında tarihi imza
Bu haber 22 Ocak 2021 - 15:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trakya Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilecek “Kosova Teknopark”ın imza töreni için Kosova’da bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova Demokratik Türk Partisi’ni (KDTP) ziyaret etti. Prizren’de gerçekleşen ziyarette, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Meclis Başkan Vekili Fikrim Damka ile birlikte Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, KDTP Milletvekili Fidan Brina Jilta, KDTP Genel Başkan Yardımcısı Müferra Şinik, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş ile birlikte parti yöneticileri hazır bulundu. Heyet, Trakya Üniversitesi’nin Kosova’da hayata geçirdiği projelere desteklerinden ötürü Fikrim Damka’ya teşekkür ederken yeni projeler konusunda da fikir alışverişinde bulundu.

Kosova’nın kalkınma hamlesi adına Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Vesel Krasniqi ile tarihî bir imza attıklarını belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Kosova ile iş birliklerimize bir yenisini eklemekle kalmayıp daha ileri bir boyuta taşıdık. Kosova’nın kendi değerlerini elinde tutacağı, kendi markalarını üreteceği, istihdamın ve inovasyonun merkezi olacağına inandığımız Kosova Teknopark’ı hayata geçiriyoruz. Eğitim, sağlık, kültür ve bilim alanındaki iş birliklerimiz artık sınır ve mesafe tanımaz bir hızla ilerliyor. Kosova ve Türkiye’yi daha da yakınlaştıran her projede olduğu gibi bu projemizde de bizlere büyük destek veren kıymetli dostumuz, Kosova Meclis Başkan Vekili Fikrim Damka ile birlikte KDTP’nin tüm yöneticilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Kendilerinin varlığı ve destekleri bizi her daim diri tutuyor, yeni projeler için heyecanlandırıyor.” dedi.

Trakya Üniversitesi’nin kazandırdığı her değerin, hayata geçirdiği her projenin ve sağlamış olduğu her desteğin Kosova için büyük bir öneme haiz olduğuna dikkat çeken Fikrim Damka “Değerli dostum Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve ekibi, Türkiye ile Kosova arasındaki mesafeleri ve sınırları adeta kaldırdı. Bugün Trakya Üniversitesi’nde olan tüm imkânlar Kosova’nın ve halkının kullanımına sunuluyor. Evlatlarımız, Trakya Üniversitesi’nde eğitim alıyor, hastalarımız burada şifa buluyor. Trakya Üniversitesi’nin bilgisi, deneyimi ve destekleri ile kurulacak; teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon merkezi olan Teknopark ile inanıyorum ki ekonomik gelişimimiz büyük bir ivme yakalayacak. Geçmişten bugüne yapılan tüm çalışmalar için başta Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere tüm Trakya Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Büyük bir heyecanla beklediğimiz yeni adımlara da tüm gücümüzle destek vermeye devam edeceğiz. Dost ve kardeş ülke Türkiye ile birlikte, Balkanların en etkili eğitim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi’ne gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi heyeti ziyaret kapsamında ayrıca, KDTP’nin organizasyonu ile Kosova’daki lise öğrencileri ile bir araya gelerek, Türkiye, Edirne ve Trakya Üniversitesi’nin, Kosovalı öğrencilere sunduğu imkânları anlattı. Üniversite, fakülte, yüksekokul ve bölümler, iş ve kariyer olanakları, burs ve barınma gibi konularda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kosova’dan gelen her öğrenciye kapılarının sonuna kadar açık olduğunu, kendilerini her anlamda destekleyeceklerini ifade etti. Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER