WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“İktidar bütçe hesabı vermeli”

“İktidar bütçe hesabı vermeli”
Bu haber 24 Ekim 2017 - 10:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Tekirdağ milletvekili Faik Öztrak, Ankara bütçesinden Tekirdağ’a gelen yatırımları değerlendirdi. Öztrak yapılan yatırımların 3 yılda 450 milyonu dahi bulmadığını belirterek Tekirdağ’ın yatırım alma konusunda Türkiye’de 46 sırada yer aldığını kaydetti.

Faik Öztrak Ankara bütçesinden 3 yılda Tekirdağ için ne kadar bütçe harcandığı hakkında bilgi verdi. Ankara’nın Tekirdağ yatırımlarını küçümsediğini ifade eden Öztrak, daha önceki yıllarda yatırım anlamında 32. Sırada yer alan Tekirdağ’ın son 3 yılda 46. Sıraya gerilemesi ile ilgili “Son 3 yılda aldığı yatırımlarla Tekirdağ neden 32. sıradan 46. sıraya düşürüldü? Önce İktidar bunun hesabını vermesi gerekiyor” diye konuştu.

TEKİRDAĞ YATIRIM ALMADA 46. SIRADA

TESKİ’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıllık harcadığı miktarın 750 milyon lira olduğu bilgisini veren Öztrak, “Ankara’daki bütçeden Tekirdağ’a yapılan yatırımlara baktığımız zaman 2014 yılında 153,8 milyon, 2015’te bu 128 milyon olmuş, Tekirdağ 2014 yılında 32. sıradayken 37. sıraya düşmüş, 2016 yılında Tekirdağ’ın 137,5 milyon olmuş. Tekirdağ yatırım alma konusunda Türkiye’de 46. sıraya düşmüş. Şimdi 3 yıl boyunca baktığımız zaman yapılan yatırımların tutarı 450 milyonu dahi bulmuyor. Ama bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi olarak TESKİ’nin 41 tane projede 410 milyon harcadığını görüyoruz. Bir tek TESKİ’nin yaptığı yatırımlar, 3 yılda devletin yaptığı yatırımlara neredeyse eşit. Büyükşehir Belediyesi’nin toplamı olarak baktığınızda 63 tane proje var. TESKİ ve Büyükşehir toplandığında tam 750 milyon 3 yılda harcanmış. Dolayısıyla devletin yaptığı yatırımdan kat kat yüksek. Ama bugün bakıyoruz iktidar partisinin temsilcileri bunun hesabını vereceklerine burada yapılanları bir küçümseme yaklaşımı içine girdiler ama kendileri de görüyorlar ki burada ki yatırımları yapmaya onların hayalleri dahi yetmezdi. Ankara’da yaptıkları yatırımlarda bu işin ne olduğunu ortaya koyuyor. Tekirdağ ödediği vergiler itibari ile baktığımız zaman 8. 9. sıralarda iken son 3 yılda aldığı yatırımlarla Tekirdağ neden 32. sıradan 46. sıraya düşürüldü. Önce İktidar bunun hesabını vermesi gerekiyor” dedi. Habertrak/Hülya Ural-Canlı

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER