DOLAR 18,1111 % 0.15
EURO 18,2301 % -0.21
GRAM ALTIN 1.019,52 % -0,20
ÇEYREK A. 1.666,91 % -0,20
BITCOIN 392.396 -8.318
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

İş sahibi oldular

Son Güncelleme :

09 Haziran 2017 - 15:20

İş sahibi oldular

Çiftlikönü Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “Erken okul terki ile mücadele Projesi” kapanış toplantısı yapıldı. Namık Kemal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantıda kişisel eğitimin önemine vurgu yapıldı. Çiftlikönü Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Karatepe, “Romanlar olarak ülke kalkınmasının neferleri olmak istiyoruz” dedi.

Roman çocuklarının erken okul terkinin önüne geçilebilmesi için uygulanan proje kapsamında birçok rol model oluşturuldu. Çiftlikönü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen aile ziyaretlerinde işsizlik sıkıntısı yaşayan birçok roman gencin bu sebepten uyuşturucuya yöneldiği saptanarak roman gençlerin çeşitli yerlerde istihdam edilmesi sağlandı.

Düzenlenen toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İlçe Kaymakamı Arslan Yurt, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal Mamur ve çok sayıda dernek üyesi ve dinleyici katıldı.

‘BİZ ÖĞRETMEN YOLLAYAMADIK’

Toplantıda konuşan Çiftlikönü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Karatepe, konuşmada Erken okul terki ile yaptıkları mücadelede geldikleri aşamaları dinleyicilere aktardı. Karatepe, “ Proje kapsamında 4 toplantı gerçekleştirildi. Macaristan’da 5 Günlük uluslararası öğretmen eğitimi gerçekleştirildi. Bu eğitime Hırvatistan’dan 9, Almanya’dan 3, Macaristan’dan 3 olmak üzere 15 öğretmen katıldı. Ulusal Ajansa yazdığımız K1 kabul edilmediği için biz öğretmen yollayamadık. Ancak Eğitmen olarak Semih Marangoz görev aldı. Projede İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile istişare yaparak 6 farklı anket çalışması yaptık. Sonuçlarını kitapçık olarak bastık. Yüz yüze mülakat tekniği ile Bizim TV de 39 dakikalık Erken Okul terki nedenleri TV programı çektik.  9 ortak 2 yıllık çalışma ile 3 modüllük bir eğitici eğitimi kitabı bastık. Türkçesini tercüme ederek kitapçık haline getirdik. Uluslararası eğitimde bu kitapçıktan yararlanıldı. Bu modüllerin pilot uygulamasını Ekmekçioğlu İlkokulunda yaptık. Ayrıca Resimli Türkçe Romanca ve İngilizce sözlük tasarlayıp bastık. Proje faaliyet broşürümüz de mevcut. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

VİZE ALAMADI

Karatepe, yurtdışına proje toplantıları yapabilmek için vize başvurusunda bulunduğunu ancak kabul edilmediğini belirtti. Karatepe , “Projede kişisel olarak eğitimin önemini proje toplantılarına katılmak için başvurduğum vizemin kabul edilmemesi ile anladım. Keşke okusaydım sigortalı bir işim olsaydı da ben de yurt dışına gidebilseydim dedim. Bir AB projesi için bir AB ülkesinden vize alamamak çok kötü bir duyguydu” diye konuştu.

OLUMSUZ ROL MODELLER TOPLUMA KAZANDIRILDI

Dernek olarak olumsuz rol model olan kişilere mücadele kapsamında yaptıkları desteklerden bahseden Karatepe, birçok kişiyi içlerinde bulundukları olumsuz durumdan kurtararak topluma kazandırdıklarını belirterek duyduğu sevinci dile getirdi.

Karatepe, “Şu an Çiflikönü’nde okulu terk etmiş 10 öğrenciye müzik eğitimi vermeye başladık. Bunlardan 5 tanesi dışarıdan eğitimlerini tamamlıyor. Dernek olarak sık sık ailelerimizle bir araya geliyoruz. Ailelerin sorunlarını yüz yüze mülakat ile almakta gerekli yerlere iletiyoruz. Gerektiğinde bilgilendirmeler yapıyoruz. Bir ev ziyareti sırasında uyuşturucu bağımlısı bir gencimiz ile karşılaştık. Ona neden uyuşturucu kullandığını sorduk. O da bize işi olmadığını can sıkıntısından kullandığını söyledi. Durumu Büyükşehir Belediye başkanımız ile paylaştık. Hemen gencimizi işe aldırdı. Şu an 1 yıl oldu ve gencimiz uyuşturucuyu bıraktı namaza başladı. Uyuşturucuyu bıraktıktan sonra içtiği çayın yediği yemeğin tadını yeniden almaya başladığını söyledi. Mahallemizde olumsuz bir rol modeli olumluya çevirmiş olmaktan gurur duyuyorum. Yine üniversite mezunu 8 roman gencimiz işsizdi. Dernek olarak bu gençlerimizin istihdamı için Süleymanpaşa Belediyesi ve Ak parti il teşkilatından yardım istedik. Bir kısmını Belediyemiz bir kısmını da Ak parti kamu kurumlarında işe girmelerine vesile oldular. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ederim. Bu rol modellerin istihdamı roman ailelerine ve çocuklarımıza eğitim hayatlarına devam etmeleri için çok önemli model oldu” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKE KALKINMASININ NEFERLERİ OLMAK İSTİYORUZ’

Tekirdağ bölgesinde yaşayan dezavantajlı kesimlerin sosyo-ekonomik durumlarının eşitlenmesi için uygulanan sosyal destek projelerinin önemine dikkat çeken Karatepe, “ Bölgemizde dezavantajlı kesimlerin Sosyo ekonomik durumlarını eşitlemek için SODES benzeri projelerin uygulanmasının önemine de işaret etmek istiyorum. Sosyal içerici bir eğitim ile biz romanlarda ülke kalkınmasının önemli neferleri olmak istiyoruz” diye konuştu. Habertrak/ Ferhat Akgün-Canlı

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: