WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Kahveciler isyan etti

Kahveciler isyan etti
Bu haber 05 Haziran 2021 - 15:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kahveciler, pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamında kahvehanelerde oyun yasağının devam etmesine tepki gösterdi. Kahvehanelerin yaklaşık 15 aydır kapalı olduğunu ve esnafın zor duruma düştüğünü hatırlatan Tekirdağ Kahveciler kıraathaneciler ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Bayar, “Artık yeter. Sesimizi duyun.” dedi

1 Haziran itibariyle açılan kahvehanelerde, koronavirüs önlemleri kapsamında oyun oynamak yasak. Uygulamanın kahveci esnafını zor duruma düşürdüğünü ifade eden Tekirdağ Kahveciler kıraathaneciler ve  büfeciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Bayar, “Sesimizi duyun. Tek isteğimiz evimize ekmek götürebilmek. Kahvehanelerin bu şekilde açılmasının esnafımıza hiçbir yararı yok” dedi.

1 Haziran itibariyle Türkiye’de normalleşme süreci başladı. Koronavirüs salgınında kapanan kahvehaneler de açılan işletmeler arasında. Ancak koronavirüs önlemleri kapsamında kahvehanelerde okey, tavla, iskambil gibi oyunların oynanması yasak. Ayrıca sosyal mesafe kurallarının da geçerli olduğu kahvehaneler, yarı kapasiteyle hizmet veriyor.

Uygulamanın kahveci esnafını zor duruma düşürdüğünü ifade eden Tekirdağ Kahveciler kıraathaneciler ve  büfeciler Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Bayar , “Evimize ekmek götüremiyoruz, Bağ-Kur’umuzu yatıramıyoruz, vergimizi ödeyemiyoruz” dedi.

Kira giderlerinin devam ettiğini belirten Bayar, doğalgaz, elektrik ve su gibi sabit giderlerinin işlediğini ancak yeteri kadar müşteri olmadığı için kahvecilerin giderlerini karşılayamadığından dert yandı. Devletin kendilerine küçük de olsa destek verdiğini bildiren Özkubat, “Bu küçük destek aylık kapanmaya merhem olmadı. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz artık sesimize kulak versin. Yeter. Tek isteğimiz evimize ekmek götürebilmek. Kahvehanelerin bu şekilde açılmasının esnafımıza hiçbir yararı yok” ifadesini kullandı.

‘SESİMİZİ DUYUN’

Kahvehanelerin yaklaşık 15 aydır kapalı olduğunu ve esnafın zor duruma düştüğünü hatırlatan Bayar, “Kredi borçlarımız var ödeyemiyoruz. Sektörümüz bitmek üzere. Kahvelerimizde oyun yasak olduğu için müşteri de yok. Hijyen kurallarına uygun bir şekilde oyunların oynanmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde iş yerlerimizi kapatacağız. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘EVİMİZİ NEYLE GEÇİNDİRECEĞİZ?’

20 masalık kahvehanesinde tek başına oturduğunu dile getiren bir esnaf, “Cumhurbaşkanımız dedi iş yerlerimizi açtık. Ama ne gelen var ne giden. Bize 5 bin lira hibe verildi benim tek bir kiram 5 bin lira. Biz evimizi nasıl geçindireceğiz? Bankadan çektiğimiz kredileri nasıl ödeyeceğiz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, çaresiziz, sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.

‘BOŞ DÜKKANLARI BEKLİYORUZ’

Bir başka esnaf ise, “Boş dükkanlarda bekliyoruz. 15 aydır böyle hayatımız. Kira, elektrik, su, doğalgaz işliyor ama biz çalışamıyoruz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER