WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Kamu emekçileri bordro yaktı

Kamu emekçileri bordro yaktı
Bu haber 18 Ocak 2021 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu emekçileri yaptıkları eylemlerle düşük zammı protesto etti. Bordro yakan emekçiler TİS’in yenilenmesini, ek zam yapılmasını istedi. KESK Tekirdağ Şubeler Platformu, derinleşen hayat pahalılığı ve her gün bir yenisi daha eklenen zamlara dikkat çekmek için bir basın açıklamasında bulundu.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda bir araya gelen KESK Tekirdağ Şubeler Platformu adına açıklamada bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçildiğine dikkat çekerek, “hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık” şeklinde konuştu.

“HER GÜN GÖZÜMÜZÜ ZAMLA AÇIYORUZ”

KESK Tekirdağ Şubeler Platformu adına konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı, vatandaşların adeta sorunlar yumağıyla kuşatıldığını belirterek, “Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz… Gericilik, kutuplaşma, kayyum politikaları, OHAL uygulamaları, pandemi, hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık… Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyütüyor. Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor. Milyonlarca kamu emekçisi, işçi,  emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor.” İfadelerini kullandı.

“ İŞSİZLER ORDUSUNA HER GÜN YENİ ON BİNLER KATILIYOR”

“Son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31,  baklagillere %60, peynire %27, yumurtaya %80,  ayçiçeği yağına %50,  köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldı.” Diyerek her alanda zam geldiğine işaret eden Sarı, Açlık sınırının 2 bin 600, yoksulluk sınırının 8 bin 600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince ‘kaynak yok’ diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar. Varlık affı, prim destekleri vb. adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek Saray’a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL’yi reva görüyorlar. İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar.” Değerlendirmesinde bulundu.

“TÜİK verileri çok uzun süredir emekçi kesimlerin maaşlarını, ücretlerini baskılamanın, düşük maaş-ücret politikasının aracı haline getirilmiştir. Son olarak birkaç gün önce açıklanan işsizlik verileri de göstermektedir ki, TÜİK iktidarın politikalarını aklama ve yaşanan durumu gizleme görevi yapmaktadır. En çok işten atmaların yaşandığı bu dönemde dahi TÜİK’e göre işsizlik rakamlarında düşüş yaşanarak 12.7’ye gerilemiştir!”

“ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR”

“Ancak Ali Cengiz oyunları ile rakamlara takla attırmaya, Saray medyası aracılığıyla gerçek gündemleri unutturmaya, anti demokratik baskı politikalarıyla tepkileri önlemeye çalışsalar da, ‘asgari ücretliyi işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik’ nutukları atmaya devam etseler de artık mızrak çuvala sığmıyor.  Sadece son bir yıl içinde ortalama kamu emekçisi maaşı ile alınan dolar 114 dolar, çeyrek altın 3 adet, gram altın ise 4,5 adet azalmıştır.”

“KAMU EMEKÇİLERİNİN HİÇBİR SORUNU ÇÖZÜLMÜYOR”

“Siyasal iktidarın memur kolları gibi faaliyet gösteren sözde konfederasyon ve bağlı sendikaları ise her defasında sahte enflasyon rakamlarının altına imza attıkları, kamu emekçilerinin hiçbir temel sorununu çözmedikleri mutabakatları ‘tarihi başarı’ olarak yutturmaya çalışıyorlar. Sonuçta hangi sendikanın üyesi olursa olsun kaybeden her defasında tüm kamu emekçileri ve emekliler oluyor!”

“DAHA FAZLA FEDAKÂRLIK YAPACAK HALİMİZ KALMADI”

Sarı, emekçinin her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşarak açlık sınırına daha fazla yaklaştığını ileri sürdü ve “Biliyoruz ki, ‘artık bıçak kemiğe dayandı’ diyorsunuz! Biliyoruz ki, Emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı. Biliyoruz ki, vatandaşlarımızın bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden 5 maaş alanlara, bizlere kuru ekmek almaya yetecek % 3 kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara tahammülü kalmadı. Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı.” Diye konuştu.

KESK ÇAĞRIDA BULUNDU

Kamu emekçisi olsun olmasın herkesin mücadelede bulunmasını vurgulayan Sarı, sözlerini şöyle noktaladı: “İşte tam da bu yüzden; Sendikalı, sendikasız, KESK üyesi olsun ya da olmasın, tüm kamu emekçileri adına çağrıda bulunuyor, kamu emekçilerini hayat pahalılığına,  adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz:

Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 +%3 maaş artışı dayatılan ‘TOPLU SÖZLEŞME’ derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak EK ZAM yapılmalıdır.

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.

Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır.

Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır; diyoruz.”

Basın açıklamasına KESK üyesi sendika başkanları ile CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Saygın katıldı. Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER