WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

KARINCALARLA YAĞLARA DEĞER ÖLÇÜMÜ

KARINCALARLA YAĞLARA DEĞER ÖLÇÜMÜ
Bu haber 10 Haziran 2021 - 14:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ’ın Karacakılavuz Mahallesi’nde yaşayan Yaşar Dallı, karıncalarla yağlara değer ölçümü yaptı. Dört çeşit yağ üzerinde yapılan değer ölçümünde, zeytinyağı ilk sırada yer aldı. Yağların besin değerine göre karıncaların da yağı tercih oranının arttığı ortaya çıktı.

Karıncalar ile ilgili yaptığı deney ile ilgili açıklamalarda bulunan mahalle sakini Yaşar Dallı, deneyi nasıl yapmaya karar verdiğini şöyle anlattı: “Sıcak bir yaz günüydü. Bahçemdeki üç metrelik duvarın kenarında, gidişli dönüşlü çalışan kalabalık karınca sürülerini gördüm. Dünyanın küçük ve çalışkan bu hayvanların çalışmaları dikkat çekiciydi. Kendi vücudu büyüklüğündeki bir buğday tanesini alıp yuvasına götürüyor. Yaz mevsiminden sonra kış mevsiminin geleceğini biliyor ve kışlık yiyeceğini evine yuvasına taşıyordu. O sırada aklıma ‘evimde bulunan sıvı yağların hangisi daha değerlidir?’ düşüncesi takıldı.”

KARINCALARIN TERCİHİ ZEYTİNYAĞI OLDU

Ardından evde bulunan dört çeşit yağ ile deneyini gerçekleştirdiğini ifade eden Dallı, “Karıncalara yağların değer ölçümlerini yaptırmak geldi. Evimde bulunan günebakan, mısır, pamuk ve sızma zeytinyağını elime aldım. Karıncaların sürü halinde çalıştıkları yollarının 10 cm. uzağına 25’er cm. aralıklarla dört çeşit sıvı yağdan eşit miktarda döktüm. Bir süre bekledim. Bir saat sonra döktüğüm yağların yanına gittim. Yağların üzerindeki karıncaların sayısına baktığımda, durum şöyleydi; günebakan yağında 1 karınca, mısır yağında 4 karınca, pamuk yağında 16 karınca, sızma zeytinyağında ise 40 adet karınca bulunuyordu. Sıvı yağların içinde karıncaların en çok sevdiği sızma zeytinyağı olduğunu gördüm. Bu ufacık hayvanların bu büyük anlayışını hayretle karşıladım. Karıncaların bile zeytinyağının değerini biz insanlardan daha iyi bildiklerini anladım.” diye konuştu.

“ESKİDEN ZEYTİNYAĞI TAVSİYE EDİLMİYORDU”

Zeytinyağının ne derece değerli olduğunu karıncaların da onayladığını belirten Dallı, sözlerini şöyle noktaladı: “Öte yandan bundan 30-40 yıl öncesi bazı bilim insanları zeytinyağı yemeği tavsiye etmiyordu. Ben daha o zaman bu düşüncenin yanlış olduğunu düşünüyordum. Çünkü Kur-an’daki bir ayette, zeytin ve zeytinyağının övüldüğünü biliyordum.  Bu konudaki Kur-an’daki ayet mealen şöyledir;  ‘(sizin için) Tur’i Sinada yetişen bir ağaç meydana getirdik ki, bu ağaç hem yağ, (zeytinyağı) ve hem de yiyenlerin emeğine katık edecekleri (zeytin) verir’ Mümin Süresi 20.Ayet. Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed’de bir hadisinde, ‘Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağınınız. Zira o mübarek bir ağaçtan meydana gelmektedir.’ Demiştir.”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER