DOLAR 15,5461 % 0.41
EURO 16,2316 % 0.67
GRAM ALTIN 906,75 % 0,55
ÇEYREK A. 1.482,54 % 0,55
BITCOIN 29.263,50 -0.39
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°
Google News

KENDİNİZE SORUN

Son Güncelleme :

30 Nisan 2022 - 18:42

KENDİNİZE SORUN

Yaşamak değil, beni bu telaş öldürecek dediği gibi şairin, en sevdiklerimizle doyasıya sohbet bile edemiyoruz çoğu zaman.  Bir sonraki günün telaşı, bir öncekinin terine bulaştı. Pek çok şeyi anlatan şahane bir söz.

Bu telaş içinde nefesi ne kadar doğru alabiliyoruz? Bazen en yanımızda bulunan insanları gerçekte tanımadığınızı ne zaman hissettiniz? Bir çocuk gibi bazen de dünyaya tersten bakmak gerekir. Telaştan kurtulup sakinlikle olup biteni izleme fikri bile insanı ruhen rahatlatan bir düşünce. Shakespeare’in Hamlet’i şöyle der: “İyi veya kötü diye bir şey yoktur, ama düşüncelerimiz öyle yapar. Yani olaylar ve insanlar hakkındaki düşüncelerimiz, nasıl hissettiğimizi de şekillendirir. Depresif hissediyorsanız, yaşamınızla ilgili hiç bitmeyen olumsuz düşünceleriniz vardır. Depresif hisseden hemen herkes sürekli kendini eleştirir, insan kendini sürekli eleştirdiğinde ise daha iyi hissedecek şeyler yapma isteği de olmaz. Yani zamanla duygularımız, davranışlarımıza da şekil verir. Doğal afetler, terör, savaş, gibi felaketlerle baş etmek elbette çok zor. Bu tip olayların ardından yaşanan travmalar insanın ruhunda derin izler bırakır ve üstesinden gelebilmek daha uzun sürer. Fakat  bu tip olayların dışında oluşan, aslında gerçek felaket olmayıp da bize felaket gibi gözüken durumlardan dolayı hissettiğimiz stres ve kaygı çoğu zaman bizimle alakalıdır. Daha objektif ve gerçekçi bir bakış açısı yakalamaya çalışmak ne kadar önemli ise, fiziksel veya çevresel değişimler yapmak da o kadar önemli. Çünkü birçok sorun, davranışlarımızda ve çevremizde değişiklikler yapmamızı da gerektirir. Bu nedenle, kendinizi daha iyi hissetmek için gözle görülür değişiklikler yapabilirsiniz…

Kendinize ve yaşamınıza dönüp bunları sormak hem size hem de çevrenize iyi gelecektir. Değişim için büyük olaylar yaşayıp, keskin kararlar almanıza gerek yok. İşe kendinizden başlarsanız bundan en çok siz mutlu olacaksınız. Bu vesileyle kendinizi ve sevdiklerinizi ertelemediğiniz mutlu bayramlar dilerim.