WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Konuşmak…

Konuşmak…
Bu haber 12 Ocak 2021 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hadi güzel ve etkili konuşalım.

Çok konuşmaktan ziyade az ve öz konuşmak, kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlıyor.

Birbirimizi incitmeden! Doğru konuşmalı…

Hitabet sanatının inceliklerini bilmek gerekir.

En etkili ve sevdiğim iletişim şekli, yüz yüze iletişim. Konuşurken gözlerinin içine bakarak, iletişim kurduğun kişiyi ciddiye aldığın iletişim şekli.

Bu konuyla ilgili ince ayrıntılar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kelimelerin cümleye kattıkları anlamlar, yüklediği sorumluluklar…

Konuşurken “Sen” diye değil de, “ben” diliyle konuştuğumuz zaman daha etkili bir konuşma sergilediğimizi öğrenip, bu konuyla ilgili birçok da video izledim. Uygulamada da zaman zaman iyi olduğumu düşünüyorum.

Yavaş konuşmak, göz teması kurmak, duygularımızı ifade etmek ve beden dili, kullanacağımız kelimelerin yanında etkili ve güzel konuşma için dikkat edilmesi gereken hususlar.

Gençlerimiz, bu konuda daha özensiz gibi geliyor bana.

Karşımdaki insan kim olursa olsun, onunla konuşurken dünyanın en güzel cümlesini kursa bile “Ama” diyorsa cümlenin sonunda, birden bire; önceki söylemiş olduğu, o bütün güzel cümlelerden anında soğuyorum.

Çünkü “Ama” kendisinden önce söylenen, her şeyi öldürür. Yok sayar.

Konuşurken, yorum yapmamak önemli. Ve sırayla konuşmak, konuşan kişiyi de gayet iyi anlamamızı sağlıyor.

Ben bu konuda uzman değilim. Çok iyi bir konuşmacı da değilim. Hiçbir zamanda bunu iddia etmedim. Mesleğimin bana getirdiği güzel oluşumlardan biri sadece. Aynı zamanda da her zaman kendimi kısa ve net olarak iyi ifade ettiğimi düşünmüşümdür.

Birde konuşmaya gerek olmayan durumlar var. Hani siz susarsınız, çünkü her şeyin farkındasınızdır. Konunun nereye gideceğini, ne yapılmak istendiğini de bilirsiniz.

Bir Hadis-i Şerif’te de diyor ki; “Utanmak ve az konuşmak, imanın iki şubesi; çirkin ve kaba konuşmakta münafıklığın iki şubesidir”

Konuşmak ihtiyaçtır, susmak ise sanat.

Eğer başkaları hakkında düşünmeyi bırakıp, asıl onun yerine kendimizi koyduğumuzda ne yapacağımızı düşünürsek, konuşurken de ona  faydalı  oluruz.

Bol, şen kahkahalarla dolu hoş sohbetleriniz olsun…

Sevgiyle kalın…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER