DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.187,92 -1.183
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

SİYASİ PARTİLERDE YETENEK ARAMA SANATI

Son Güncelleme :

10 Kasım 2023 - 10:50

SİYASİ PARTİLERDE YETENEK ARAMA SANATI

“Gençler ve Politika” konusuna devam ediyorum.

Bu yazıda, siyasi partiler için politika iletişimi, toplum ilişkileri, öğrenme ve gelişim stratejileri, konusunda çalışan, Luis C.Cano’nun bir makalesini özetleyeceğim.

“Modern siyasette partilerin, temsil ettikleri seçmen kitleleriyle daha iyi ilişkiler kurabilmeleri için, yetenekli kişileri, gençleri, kadınları siyasete çekmeleri gerekiyor.

Siyasi partiler, yetenek yönetimi ve izcilik denen, yetenekleri fark edip kazanma sürecinde pek başarılı değiller.

Bu  eksiklik siyasi partilerin  uzun vadeli başarısına zarar veriyor.

Yetenek yönetimi herhangi bir organizasyonun başarısının temelidir.

Partilerin, sadece ego odaklı kariyer arayanlardan ziyade, seçmenleri temsil etmek için toplumsal örgütlenme, politika ve katılım konularında en iyi kişileri işe alması gerekiyor.

Ancak birçok parti, uzun vadeli yetenek gelişimine yatırım yapmak yerine, kısa vadeli düzeltmelere başvurarak kendilerini sıradanlığa mahkum ediyor.

Bunun temel nedenlerinden biri, sürdürülebilir büyüme için bir temel oluşturmak yerine, anında seçim zaferlerine odaklanmaktır.

İşe alma ve seçme, liyakat ve yeterlilikten ziyade eş-dost, akraba, arkadaş ilişkilerine dayanıyor.

Bu, kritik rollerde uzman ve vasıflı kişilerden çok, sadık kişilerin toplanmasına yol açıyor.

İşe alım stratejileri sadakatten çok yenilikçiliği ve uzmanlığı vurgulamalı.

Partiler sıklıkla genç ,çeşitli ve yenilikçi yetenekler aramak yerine yerleşik figürlere veya kariyer politikacılarına güveniyor.

Üyelerini çeşitlendirmek ve yeni üyeler kazanmak amacıyla, yetenek  programları uygulamak isteyen siyasi partilere yardımcı olmaya çalışan bazı kuruluşlar var.

Bu tür kuruluşlardan biri, yenilikçi yetenek planları yaratmaya odaklanan, Berlin merkezli bir start-up olan “JoinPolitics”.

Partiler ve partilere bağlı vakıflar, ağırlıklı olarak seminerler ve çalışma bursları sunarken, JoinPolitics, siyasette çözümler uygulamak isteyen somut girişimlere burs ve başlangıç sermayesi veriyor.

JoinPolitics’in  kurucuları, pek çok gencin siyasetle ilgilendiğini,  ancak çok  azının klasik siyasi yapılara dahil olabildiğini gözlemiş .

Bunun üzerine, kurulu sistem dışındaki yeteneklerin keşfedilmesine ve desteklenmesine yardımcı olmak amacıyla ortaya JoinPolitics  çıkmış.

Joint Politics’in Eş Genel Müdürü ve Yetenek Ortağı Philip Husemann, partilerin yetenek programlarına yönelik tutumlarını şöyle açıklıyor:

Siyasi partilerin çoğu  üyelerini kaybediyorlar.

Almanya’da bazı partiler  üyelerinin yarısına kadarını kaybetti.

Çeşitli yetenekli kişilerin bulunduğu bir üye havuzu oluşmadığı için, partiler seçim zamanlarında aday bulmakta zorlanıyorlar.

Partiler bunun bilincinde, ancak henüz  yetenekli kişileri  keşfetme  veya yetenek geliştirme programları kurmayı benimsemediler.

Bir avuç parti lideri bu eksikliğin giderilmesi konusunda istekli.

Asıl zorluk, siyasi örgütlerin katı kültürleri.

Partilerde  geleneksel olarak üyelerin becerilerinden bağımsız olarak aday olabilmeleri için belli basamaklardan geçmesi gerekir.

Sadık kişiler, yıllarca hizmet verdikten sonra geleneksel kariyer yollarının tehdit altında olmasından korkarak yetenek süreçlerini reddetme eğiliminde oluyorlar.

Bu tamamen anlaşılabilir bir durum.

Ancak birçok aday seçildikten sonra kamu hizmeti görevlerini yerine getirmek için gerekli becerilere  sahip olmadığından demokrasiye zarar verebilir.

Yetenek programları uygulayan kuruluşların, ham yetenekleri şirket içinde keşfetme fırsatı vardır.

Ama kuruluşlar,  kendi ağlarının ötesinde de yetenekler bulma  fırsatları olduğunu bilmeliler.

Partiler, ideolojilerini tehlikeye atmamak için koruma balonları  içinde kalma eğilimindedir.

Aslında dışarıdan gelen yeni üyeler partilerin yetenek havuzunu arttırırken, partilerin ilkelerine uygun siyasi çözümler getirebilirler.

Partiler, bu bağlamda, kendi fikirlerine yakın kaynakları kullanma eğilimindedir.

Örneğin yeşil partiler, sivil topluma daha yakındır ve üyeliklerini artırmak için mantıksal olarak sivil toplum kuruluşlarından  yetenekleri işe alır.

Liberal parti, küçük işletme sahiplerinden veya girişimcilerden kendi davalarına katılmalarını isteyebilir.

Yine de, gerçek potansiyel, tarafların yetenek boşluklarını tespit etmesi ve kendi yakın ağlarının dışına bakmaya açık olmasıdır.

Hollanda’da VVD, Estonya’da Reform Partisi ve hatta Macaristan’da Fidesz gibi, hükümette olan  partiler, durumlarını korumak için yetenek programlarının önemini anlamış görünüyorlar.

Yeni kurulan partiler sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için yetenek süreçlerini uygulamaya daha istekli.

Yeni partiler daha açık, yeniliklere direnç gösterecek kıdemli politikacıları olmadığı için bu tür programları uygulama şansları daha yüksek.

Siyasi partilerin potansiyel adayları ve üyeleri belirleme ve hazırlamadaki başarısızlığı, kıdemli üyeler emekli olduğunda veya beklenmedik aksiliklerle karşı karşıya kaldığında bir liderlik boşluğu yaratır.

Vizyon sahibi liderlerin yokluğu, iç güç mücadelelerine, birlik ve tutarlılığın zayıflamasına yol açabilir.

Yetenekli bireyleri belirlemeye, yetiştirmeye ve teşvik etmeye yatırım yapan bir partinin zamana direnme olasılığı daha yüksektir.

Böyle bir parti, yetenekli liderlerden  sağlam bir kadro oluşturarak sürekliliği sağlar ve tek bir karizmatik lidere güvenmenin tuzağından korunmuş olur.

Yeni yetenekleri araştıran bir parti, hızla gelişen toplumsal zorluklara daha iyi uyum sağlayabilir.

Yeni nesiller, yeni fikirler ve çözümler getirerek, partileri daha çevik ve güncel meselelerle daha alakalı hale getirir.

Partilerin yetenek geliştirmeye öncelik vermelerinin ve herkes için ilerlemeyi, kapsayıcılığı ve refahı teşvik eden bir siyasi ortam yaratmalarının tam zamanı.

JoinPolitics  hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edin: https://www.joinpolitics.org/

Kaynak: Luis C. Cano, 30.07. 2023 https://political.party/the-art-of-scouting-for-talent-in-political-parties/