WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“KURBANCILAR KAN AĞLIYOR”

“KURBANCILAR KAN AĞLIYOR”
Bu haber 17 Temmuz 2021 - 10:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, kurbanlık satışlarının durgun olduğunu söyledi.

Kurbanlık hayvan satışlarının çok yavaş olduğunu ifade eden Baykut; “Kurban fiyatları düşmüş olmasına rağmen kimse hayvanların yüzüne bile bakmıyor. Bu yıl vatandaşın maddi durumu kurbanlık için uygun değil galiba. Geçen yıl 30 baş kurban satan vatandaşımız bu yıl sadece 15 tane satabilmiş. Kurbanlıklar, vatandaşların ellerinde kalıyor. Fiyatlar da aslında geçen seneye oranla çok fazla artmadı. “diye konuştu.

“KURBANCILAR KAN AĞLIYOR”

Satışların çok yavaş olduğunu dile getiren Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı; “Kurban satışları çok durgun. Bazı vatandaşlarımız bağış yapıyor olabilir ama genel olarak besicilerden duyduğunuz şey: ‘geçen yıla göre kurban satışlarının daha durgun olduğu.” şeklinde konuştu.

“ET FİYATLARI YERLERDE SÜRÜNÜYOR”

Et fiyatlarını da değerlendiren Şerif Baykut, “Et fiyatları zaten yerlerde sürünüyor. Bir ara 46 TL’ye kadar çıktı. Şimdi 43-44 TL’den bahsediliyor. Etin maliyetinin 44 TL olduğunu bakan kendisi söylemişti. 44 TL’ye mal ediyoruz. 43 TL’ye satıyoruz. Üreticiye yazık günah. Böyle giderse et bulamayacağız. Üretici hayvan bakmayı artık bırakacak. Yem fiyatlarında şimdilik 5-7 TL arasında bir düşüş var. Arpayı 1950 TL’den fabrikacılara veriyor. Ancak 5-6 TL’lik bir düşüş oldu yemin çuvalında. Onun dışında pek bir yansıma olmadı. Doğru dürüst 20 protein süt yeminin çuvalı 150 TL. Yem fiyatları yüksek olduğu için üretici artık besi hayvanı yetiştiremiyor. Geçen sene bu zamanlar 41-42 TL’den kasaba kesim yapılıyordu. Bu fiyat yine artmadı 43-44 TL oldu. Pek bir artış olmadı ama yem fiyatları tavan yaptı. Bu üreticiye yazık.” diye konuştu.

“ELDE KALAN KURBANLIKLAR PİYASANIN ALTINDA ALINMAMALI”

Kurbanda elde kalan hayvanların geçen yıl olduğu gibi düşük fiyattan alınmaması gerektiğini söyleyen Baykut, “Et Ve Süt Kurumu vatandaşın elinde kalan kurbanlıkları muhakkak 43-44 TL’den almalı. Daha önce olduğu gibi 36 TL’den alırsa yine bir hüsran yaşarız. 43-44 TL’den düşük almasın ki kasap da onun üzerine çıkabilsin. Üretici zaten zor durumda bir daha hüsran yaşamasın. Et ve Süt Kurumu’nun kurbanlıkları 43-44 TL’den almasını umut ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER