WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Meteorolojiyi gün gün kaydediyor

Meteorolojiyi gün gün kaydediyor
Bu haber 05 Eylül 2019 - 15:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

[responsivevoice_button voice=”Turkish Female” buttontext=”Oku”]

Yağmurlu havalarda yağış miktarını ölçüyor

Tekirdağ’ın Karacakılavuz Mahallesinde ikamet eden Yaşar Dallı’nın birçok konuda araştırmaları bulunmasıyla meteoroloji durumlarını gelecek nesillere aktarmak için kayıt altına alıyor. Mahalle sakinlerinin merakı üzerine metrekareye düşen yağmuru hesap etmek için de ölçek yaptı.

Birçok alanda çalışmaları bulunan Dallı, kahvede otururken ne kadar yağış düşmüş? Sorularına karşılık sanayide yaptırdığı ölçek ile metrekareye düşen yağmur miktarını ölçüyor.

Esnaf Yaşar Dallı, 2016 yılında ne kadar yağış düştüğünü ve günlerin sıcaklık durumlarını da sorduklarında cevapladığına değinerek, “Karacakılavuz Tekirdağ İlinin Kuzeybatı yönünde 141 metre rakımlı arazide bulunmaktadır. Tekirdağ’a karayolu ile 32 kilometre havayolu ile 22 kilometre, Hayrabolu ilçesine karayolu ile 40 kilometre, havayolu ile 24 kilometre, Muratlı İlçesine karayolu ile 20 kilometre, havayolu ile 13 kilometre mesafede bulunmaktadır. Karacakılavuz’da 2016 yılı içinde 56 defa yağış düşmüştür. En az yağış Ağustos ile Eylül ayında düşmüştür. 2016 yılında gündüzlerin 169 günü açık ve güneşli geçerken, 122 günü bulutlu, 71 günü parçalı bulutlu, 4 günü sisli geçmiştir” diye konuştu.

HAVA SICAKLIĞININ YILLIK DEĞİŞİMİ

Dallı, yıl boyunca hava durumlarını takip ettiğinin altını çizerek, “Yılın en soğuk gecesi -8 derece ile 1 Ocak gecesi, en soğuk gündüzü -2 derece ile 18 Ocak günü olmuştur. Yılın en sıcak gecesi 23 derece ile 8 Ağustos gecesi, en sıcak gündüzü ise 37 derece 18 Haziran Cumartesi günü olmuştur. 2016 yılının gece sıcaklık ortalaması 10,59 iken gündüz sıcaklık ortalaması 19,49 derecedir. Yılın gece ile gündüz sıcaklık ortalaması 15,02 derecedir” şeklinde konuştu.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER