WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Namık Kemal Üniversitesi’ne TÜBİTAK desteği

Namık Kemal Üniversitesi’ne TÜBİTAK desteği
Bu haber 19 Ocak 2021 - 12:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün birlikte hazırladığı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001 programları kapsamında 3 yıl boyunca desteklenmeye uygun bulundu.

“Trakya Bölgesi Koşullarında Farklı Sulama Suyu Uygulamalarının Chandler Çeşidi Ceviz Ağaçlarının Gelişim, Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi” isimli proje TÜBİTAK ARDEB 1001 programları kapsamında 3 yıl boyunca desteklenmeye uygun bulundu.

Arş. Gör. Dr. Erhan Göçmen’in yürütücülüğünü yaptığı projede, araştırmacı olarak Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tolga Erdem, Doç. Dr. Mehmet Şener ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Geçgel ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünden Dr. Zafer Coşkun ve Zir. Yük. Müh. Ahmet Semih Yaşasın yer alacak.

Proje, ceviz ağaçlarının su kullanımının belirlenmesine yönelik uzun yıllık bir araştırma olup, TÜBİTAK-ARDEB 1001 programı ile desteklenen ve Prof. Dr. Tolga Erdem yürütücülüğünde 2014-2018 yılları arasında tamamlanan projenin ikinci aşaması olacak.

Bölge koşullarına bağlı olarak yaklaşık 10 yıl sürmüş olacak araştırma tamamlandığında, ceviz ağaçlarının su kullanımına yönelik elde edilecek verilere ait sonuçların bölge ve ülke üreticilerine faydalı olacağı düşünülmektedir. Haber Merkezi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER