WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

 

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, nitratlı gübrelerin terör örgütlerinin eline geçip bomba malzemesi yapılmaması için tarlaya muhtar ve aza kontrolünde atılacağını söyledi.

Terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandıkları için önce yasaklanan sonra da kontrollü olarak kullanılmasına izin verilen nitratlı gübreler konusunda bakanlık yeni bir adım attı.

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Habertrak Gazetesi’ne nitratlı gübre konusunda açıklamalarda bulundu.

ZİRAAT MÜHENDİSİ İLE OLAMAZDI

Denetimlerin ziraat mühendisleri ile olamayacağını daha önce belirttiklerini kaydeden Saygı, “Bu yıl atılmayacağına ilişkin nitrat gübrede problemler vardı. Nitrat ekinler için olmazsa olmazlardan. Değerler açısından da önemli. Tekirdağ Sülaymanpaşa’da  6 bin ziraat mühendisimiz var. Dediler ki ziraat mühendisi nezaretinde bu gübre atılacak.  Biz bunun olmasının mümkün olmadığını belirttik. Hangi mühendisle çiftçi gübresini zamanında atacak. Bizim çiftçimiz artık hava raporunu takip ederek, yarım saat içinde 50 dekar tarlasına gübreyi atabiliyor ki gübreyi atmışsınız yağış olmamış bunun hiçbir değer yok.” dedi.

DENETİM MUHTAR VE AZADA

Artık denetimlerin muhtar ve aza kontrolüne bırakıldığını aktaran Saygı, “En son görüştüğümüzde bunları muhtar ve aza, kooperatifler, tarım il ilçe müdürlüklerinde görevli ziraat mühendisleri ile bu sorun çözüldü bundan sonraki dönem ay çiçeği ekeceğiz. Nitrat  gübresi özelikle nisan ayında atılıyor. Yağmurda yağarsa çiftçinin yüzü gülecek” şeklinde konuştu.

KANOLA ÇİFTÇİSİ ZARARDA

Kanolayla ilgili bilgi veren Saygı, “Karın yağmasıyla toprak çok güzel terbiye oldu, mikrolar öldü.  Kanolada ne kadar zarar söz konusu; önümüzdeki 20 gün içerisinde zarar orta çıkar tahmini 200-250 bin dekar kanala ekildiyse bunun üçte biri kaldı. Taban kuru, soğuklar da etkili oldu. Yağış alan yerde sıkıntı yaşanmadı” dedi.

İLK DEFA BÖYLE BİR KURAKLIK OLDU

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, 2016 yılında tarım alanında karlıklaştıkları sorunları anlattı. Geçen yılın kurak geçtiğini belirten Saygı,  60 yaşındayım ilk defa böylesi bir kuraklıkla karşılaştıklarını ifade etti.  Ekilen kanoların yüzde 80’inin bozulduğunu kaydeden Saygı,  “Süleymanpaşa Ziraat Odasına hoş geldiniz. 2016 yılı malumunuz kurak bir yıl geçirdik ama akabinde mahsullerden güzel bir verim aldık. Hem kalite hem verim olarak. Sonbahar çok kurak geçti. Bildiğiniz üzere ektiğimiz kanoların yüzde 80’i bozuldu. Alternatif oalrak zaman vardı, ikinci ürün  ay çiçek ekildi, bazılarına arpa ekildi. Sonra yağan kar çiftçimizin yüzünü güldürdü. Çok kurak bir yıldı. 60 yaşındayım böyle bir yılı ilk defa yaşadım. Çeşmeler iyice yıl başında durma noktasına geldi. Buğdaylar kardan sonra yağan yağmur çok güzel geldi. Artı, atılan üre gübresi ve akabinde yağan yağış. Şu anda çiftçimizin yağışla ilgili problemi yok.  Biz de bir şey vardır martta yağmasın nisanda dinmesin. Bize bahar yağışları çok önemli. Önümüzdeki aylar özelikle nisan ayı yağışlı geçerse istediğimiz verimi alabileceğimize inanıyorum” şeklinde sözlerini tamamladı. Habertrak/Ferhat Akgün-Özel Haber

 

Nitrat gübrede denetim muhtar ve azada

  Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, nitratlı gübrelerin terör örgütlerinin eline geçip bomba malzemesi yapılmaması için tarlaya muhtar ve aza kontrolünde atılacağını söyledi. Terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandıkları için önce yasaklanan sonra da kontrollü olarak kullanılmasına izin verilen nitratlı gübreler konusunda bakanlık yeni bir adım attı. Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Habertrak Gazetesi’ne […]

02 Mart 2017 'da eklendi ve kez izlendi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ