WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Öğretmen maaşları 10 yılda yarı yarıya indi                      

Öğretmen maaşları 10 yılda yarı yarıya indi                      
Bu haber 18 Ekim 2021 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“EKONOMİK SORUNUMUZ ÇÖZÜLSÜN”

Anadolu Eğitim Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Mehmet Turan Ayrancı, son on yılda öğretmen maaşlarında ciddi bir erime yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında en düşük öğretmen maaşlarının verildiği ülkelerden biri olduğunu kaydeden Ayrancı, “2022 bütçesinin görüşüleceği önümüzdeki günlerde özellikle eğitime ayrılan pay artırılmalı; başta öğretmenler olmak üzere çalışanların ekonomik sorunları çözülmelidir” ifadelerini kaydetti.

SON ON YILDA ÖĞRETMEN MAAŞLARI ERİDİ

Anadolu Eğitim Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Mehmet Turan Ayrancı, maaşların artış TUIK enflasyonunun bile altında kaldığını ifade ederek, “1 doların ortalama 1.84 TL olduğu 2011 yılında 1.592 TL aylık alan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmen maaşıyla 865 dolar alınıyordu. Bugün aynı derece ve kademede 4 bin 943 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 536 dolar (1 $=9,21 TL) seviyesine indi. Son on yılda öğretmen maaşı dolar ve altın karşısında eridi. Toplu sözleşmede alınamayan ekonomik haklar, her maaş artışı döneminde TUİK enflasyonun dahi altında kalan ücretler sonucunda döviz ve altındaki hareketlerle birlikte memur maaşları her geçen gün erimektedir. Bu durumu daha somut görebilmek adına son 10 yılda sadece öğretmen maaşları üzerinden nelerin değiştiğine bir bakalım.  Bu tablodan öğretmen maaşlarının ne kadar eridiğini görebiliyoruz. Yapılan toplu sözleşmelerde alınan artışların aslında zam olmadığını, gerçek enflasyonun altında kaldığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 68’İNİN KREDİ BORCU VAR”

Ayrancı, sözlerini şöyle noktaladı: “Anadolu Eğitim Sendikası olarak Eylül-Ekim aylarında 4763 öğretmen ile yapmış olduğumuz ankete göre öğretmenlerin %68’inin kredi borcu var. Öğretmenlerin %44’ü kirada otururken, kirada oturan öğretmenlerin %69’u maaşının 5’te 1-2 arasında kira ödemektedir. OECD ülkeleri arasında ne yazık ki en düşük öğretmen maaşlarının verildiği ülkelerden biriyiz. Bu ekonomik veriler tabii ki sadece öğretmenler için değil; asgari ücretli, emekli başta olmak üzere tüm kesimin sorunlarını da ortaya koymaktadır. 2022 bütçesinin görüşüleceği önümüzdeki günlerde özellikle eğitime ayrılan pay artırılmalı; başta öğretmenler olmak üzere çalışanların ekonomik sorunları çözülmelidir.” Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER