WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Okullar bulaş noktası mı olacak?

Okullar bulaş noktası mı olacak?
Bu haber 18 Şubat 2021 - 11:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, öğretmenlere aşılama yapılmadan köy okullarının yüz yüze eğitime açılmasının son derece yanlış olduğuna vurgu yaptı ve “2021 yılına yakışmayan bu ilkellik, sınıfların kapasitesinin üstünde öğrenciyle dolmasına ve bulaş ihtimalinin yükselmesine yol açmaktadır” diye konuştu.

Köy okullarının açılmasıyla birlikte sınıfların kapasitesinin üstünde öğrenciyle dolması sonucu bulaş ihtimalinin yükseleceğine dikkat çeken Özer, “Bu başıboşluk içerisinde okullarda yüz yüze eğitime geçmek, koronaya davetiye çıkarmaktır.” Değerlendirmesinde bulundu.

“TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN CİDDİ TEHDİTLER BARINDIRIYOR”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, öğretmenlerin aşılanmadan köy okullarının yüz yüze eğitime açılmasının yanlış bir karar olduğunu belirterek, “Gerekli miktarda aşı temin edilmediği ve dolayısıyla aşılama süreci belirlenen takvimde ilerleyemediği için korona ile mücadelenin sekteye uğradığı ülkemizde, eğitimde alınan yanlış kararlar da toplum sağlığı için ciddi tehditler barındırmaktadır.” İfadelerini kaydetti.

“KÖY OKULLARI YEREL TEHLİKE MERKEZLERİ HALİNE GELDİ”

Önceki yıllarda Eğitim İş’in itirazlarına rağmen köy okullarının kapatıldığını ve harabe olmaya terk edildiğini ancak şimdi ise yüz yüze eğitim için köy okullarının açıldığını kaydeden Özer, “Öğretmenlere aşılama yapılmadan köy okullarında başlatılan yüz yüze eğitimdeki tablo, yarın öbür gün diğer okul türleri açıldığında ne olacağını da göstermektedir. Eğitimin başladığı köy okulları şu an yerel tehlike merkezleri haline gelmiştir. Bizim itirazlarımıza rağmen çok daha öncesinde birçok köy okulu kapatıldığı ve harabe olmaya terk edildiği için taşımalı eğitim garabeti varlık göstermekte ve birçok köyden tek bir okula öğrenci taşınmaktadır. 2021 yılına yakışmayan bu ilkellik, sınıfların kapasitesinin üstünde öğrenciyle dolmasına ve bulaş ihtimalinin yükselmesine yol açmaktadır.” Şeklinde konuştu.

“YAŞAM HAKKINI İHLAL EDEN BİR PLANLAMA”

Özer, alınan kararın bulaş riskini arttırabileceğine işaret ederek “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son açıklamasında ‘Öğretmenler Şubat’ın son haftasında aşılanacak’ dese de, ortada insan ve toplum sağlığını hiçe sayan bir tablo vardır. Öğretmenleri aşılamadan köy okullarının açılması hem öğretmenler, hem de öğrenciler ile veliler için ciddi bir bulaş riski yaratmıştır. Bu hatalı hamle, en temel hak olan yaşam hakkını ihlal eden bir planlama yanlışıdır.” Dedi.

“MÜJDE DEĞİL KARA HABER”

Okulların yüz yüze eğitime açılmasına rağmen okullara kadrolu temizlik personeli atanmadığı gibi okulların nasıl temizlenip nasıl denetleneceğine dair somut bir programın da açıklanmadığını ifade eden Özer, “Öğretmenlerin Şubat’ın son haftasında aşılanmaya başlaması, bu kara tabloyu temize çıkarmayacaktır. Aşının sadece ilk dozunun yapılabileceği, 2.doz için kuluçka süresi hesabıyla mecburen beklenecek zaman ve 2 dozun tamamlanmasının ardından bağışıklığın oluşması için gerekli vakit hesap edildiğinde, bu bilimsel süreci beklemeden okulların açılmasının müjde değil kara haber olduğu anlaşılacaktır. Okulların fiziki durumları hesaplanıp sınıflara düşen öğrenci sayısı belirlenmemiş, okullara kadrolu temizlik personeli atanmamış ve hatta okulların nasıl temizlenip nasıl denetleneceğine dair somut bir program açıklanmamıştır. Bu başıboşluk içerisinde okullarda yüz yüze eğitime geçmek, koronaya davetiye çıkarmaktır.” Açıklamasında bulundu.

“KAÇIRILAN DERSLERİN TELAFİSİ VAR AMA YİTİRİLEN CANIN YOK”

Özer, sözlerini şöyle noktaladı: “Eğitim-İş olarak eğitim emekçilerimizin, onların ailelerinin, öğrenci ve velilerimizin sağlığından endişe duyuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı bu haklı endişemizi giderecek, ülkeyi etkisi altına alan bir salgın olduğunun farkında olduklarını belli edecek adımlar atmaya çağırıyoruz! Unutmayın kaçırılan derslerin, ertelenen sınavların telafisi olur ama tek bir canın bile telafisi mümkün değildir!”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER