WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Okulların durumu içler acısı

Okulların durumu içler acısı
Bu haber 13 Eylül 2021 - 15:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ’da yüz yüze eğitimin başlamasına rağmen bazı okullarda temizlik personeli bulunmuyor. Okullardan gelen fotoğraflar ise koronavirüs sürecinde hijyen kurallarına dikkat edilmediğini gözler önüne seriyor.

Eğitim iş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, il genelindeki tüm okullarda, salgın tedbirlerinin yetersiz olduğunu belirterek, “Birçok okulda temizlik personeli bulunmuyor. Okullarımızda ders, teneffüs ve öğlen arası süreleri pandemi tedbirlerine aykırı olarak salgın öncesi dönemde olduğu gibi düzenlenmiş durumda.” dedi.

 

“OKULLARDA ACİLEN TEDBİR ALINMALI”

Okullardaki tedbirlerin yetersizliği ile ilgili Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taleplerini ilettiklerini söyleyen Eğitim iş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, “Salgının sonbahar, kış aylarında varyantların da etkisiyle artış hızı göstereceği bellidir. Bu sebepten dolayı müdürlüğünüz tarafından bazı tedbirlerin alınması, okullarımızın yıl boyunca açık kalması ve bulaş oranının düşmesi açısından oldukça önemlidir.” ifadelerini kullandı.

“DERSLİK SAYISI YETERSİZ KALIYOR”

Tekirdağ’da çok sayıda yıkım ve güçlendirme kararı bulunan okul bulunduğunu aktaran Barış Özer, “Bu okulların başka binalarda hizmet vermesi sebebiyle binaların yetersiz kaldığı, mevcutların 40’ın üzerine çıktığı, sabah çok erken saatlerden akşam çok geç saatlere kadar ders yapıldığı ve devre dönüşümlerinde halk sağlığını riske atacak derecede yoğunluk oluştuğu, yaptığımız tespitler arasındadır.” Diye konuştu.

“KALABALIK SINIFLAR İÇİN EK TEDBİRLER ALINMALI”

Okullarda bir an önce hizmetli ve yardımcı personelin görevlendirilmesi gerektiğini dile getiren Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 24.08.2021 tarih ve 29970129 sayılı yazısında belirtilen hususlar da göz önünde bulundurularak ders saatlerinin okul öncesi kurumlarda 40 dakika, diğer kurumlarda 30 dakika üzerinden öğlen aralarında ise en fazla 40 dakika olarak planlanmasını, ikili eğitim yapan kurumlarda devre dönüşüm süresinin 30 dakikaya düşürülmesini, mevcutları 25 ve üstü olan kalabalık sınıflar için ek tedbirler alınmasını, okullara bir an önce hizmetli ve yardımcı personel görevlendirilmesini talep ediyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Habertrak/Serhat Yeşilipek

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER