DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.313,80 0.72
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

“OTİZM ENGEL DEĞİL FARKLILIKTIR”

Son Güncelleme :

07 Nisan 2022 - 12:36

“OTİZM ENGEL DEĞİL FARKLILIKTIR”

OTİZME KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURDULAR

 

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde Otizm Farkındalık günü etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte; otizmli bireylerle birlikte mini bir konser verildi. Şiirlerin okunmasının ardından Mevlana İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri tarafından “Hayat Bayram Olsa” adlı şarkı söylendi.

Program öncesinde protokol üyeleri, otizmli bireylerin yapmış oldukları resim ve el işlerinin sergilendiği stanları gezdiler.

“EĞİTİM HAKKINI ONLARA SUNMA GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”

Programda konuşan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan; “2 Nisan tarihi; Tüm dünyada otizmin anlaşılması ,otizmli bireylerin yaşantılarının fark edilmesi ve onların toplumun tüm kesimlerince kabul görüp top yekün bir farkındalık oluşturulması için Birleşmiş Milletler tarafından dünya otizm farkındalık günü olarak ilan edilmiştir. Günümüzde gittikçe karmaşıklaşan yaşam koşulları, beslenme şekillerindeki hızlı değişim endüstriyel kirlilik ve diğer genetik faktörler dünyaya gelen yeni doğan çocuklardaki gelişim bozukluklarının da hızla artmasına neden olmaktadır. Günümüzde neredeyse her yüz yeni doğan çocuktan ikisi otizm bulgularıyla dünyaya gelmekte bu durum gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bizler de Milli Eğitim Camiası olarak otizmli çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak özel eğitim faaliyetlerinden en üst seviyede yararlanmalarını sağlamak için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. İlimizde bu çerçevede hizmet veren çeşitli kademelerde 26 özel eğitim okulumuz, diğer okullarımız bünyesinde faaliyet gösteren 61 özel eğitim sınıfımız, 0-36 aylık çocuklarımızın için 5 erken çocukluk eğitimi birimimiz, bunun yanında örgün eğitimini tamamlayan otizmli bireylerin yaşam boyu eğitimlerini sürdürebilmeleri için açılmış olan halk eğitim kurslarımızla çocuklarımızın en önemli hakkı olan eğitim hizmetini onlara sunma gayreti içersindeyiz. “diye konuştu.

Programa; Tekirdağ valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, otizm bireyler ve aileleri katıldı. Habertrak/Serhat Yeşilipek