WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Palmiye özentisi Tekirdağ’a sıçradı

Palmiye özentisi Tekirdağ’a sıçradı
Bu haber 14 Eylül 2020 - 15:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Genellikle Ege ve Akdeniz iklimi ile uyumlu palmiye ağaçlarının Karasal iklime sahip Tekirdağ Kumbağ Sahili’ne ekilmesi vatandaşlardan tepki çekti.

Eski şarap evinden başlayıp Kumbağ balıkçı barınaklarına kadar devam eden palmiyeler kumsala ve Kumbağ’a estetik bir görüntü verse de; vatandaşlar sahil düzenlemesi kapsamında Tekirdağ’ın iklimine elverişli çınar, göknar, badem ve Tekirdağ’ın sembolü olan kiraz ağacının dikilmesinin daha uygun olabileceği görüşünde hemfikir.

BÖLGENİN İKLİMİNE VE TEKİRDAĞ’A UYGUN DEĞİL

Süleymanpaşa belediyesi tarafından Kumbağ Mahallesi sahiline 36 palmiye ağacı dikildi. Kumbağ’a estetik bir görüntü vermeyi amaçlayarak dikilen palmiyeler, kumun içine gömüldü. Ancak tuzlu suyu ve soğuk havayı sevmeyen palmiyeler, bölgenin iklimine ve Tekirdağ’a uygun değil.

Cumhuriyet Meydanı’nda, Hüseyin Pehlivan Heykeli’nin yanına dikilen palmiye de kış aylarında iyi bir şekilde korunmasına rağmen kurudu. Aynı şekilde önceki yıllarda Marmaraereğlisi Sahili’ne dikilen palmiyelerin de bir süre sonra kuruduğu herkes tarafından biliniyor.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER