WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Deniz Altuntaş

PANDEMİ DÖNEMİNİN POPÜLER MESLEĞİ “İNFLUENCER”

PANDEMİ DÖNEMİNİN POPÜLER MESLEĞİ “İNFLUENCER”
Bu haber 13 Kasım 2021 - 11:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nedir bu influencer mesleği? Nereden hayatımıza katıldı ve neden bu kadar çok karşımıza çıkıyor? Kelime anlamıyla; etkileyici, etkileyen kişi anlamına geliyor. Peki gerçekten günümüzde influencer olmak bu kadar kolay mı? Evet maalesef o kadar basit bir hal aldı ki; sosyal medya tabiriyle, her “link kaydıran” adeta bir “meslek” icraa ettiğini düşünüyor.

Arama motorlarına girip; “18 yaşından küçüğüm, Youtube’dan – Instagram’dan nasıl çok para kazanabilirim? “ yazdığınızda karşınıza binlerce izlenme sayısı olan videolar çıkıyor. Emek göstermeden, kolay yoldan, oturduğu köşeden zengin olmak, çok ve kolay para kazanmak isteyen o kadar çok insan var ki. Bu işi gerçekten hakkıyla yapan insanları tenzih etsem de; ne yazık ki bir elin beş parmağını geçmiyor. Instagram’da bir gönderisi 1,3 milyon dolar olan Kylie Jenner’ı duyan yurdum insanı, influencer olmak adına etkileyici profiller oluşturmak için krediler bile çekiyor. Hal böyle olunca mesleği (?) influencer olan milyonlarca insan karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda 2000 ailenin katılımıyla yapılan bir ankette, 11-16 yaş arası çocukların en çok istediği meslek sorulduğunda arasında en çok istenen meslek yüzde 18’le doktorluk, yüzde 17 ile “sosyal medya fenomenliği” ve yüzde 14’le “Youtuber”lık başı çekiyor. Türkçesi bile olmayan ama meslek deyince çocukların ilk aklına gelen şeyler bunlar. “Tehlikenin farkında mısınız?” diye sormanın vakti geldi de geçiyor bile.

Diğer yandan ülkede kadınlar öldürülüyor, intihar edenlerin sayısı artıyor. Konu buralara kadar nasıl geldi diyeceksiniz ama hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda bir ev veya bir araba almak için yıllarımı harcamak istemiyorum, diyerek intihar eden Furkan Celep vardı. İnsanların kendini güvensiz hissetmesi, ülkedeki umutsuz tablo bu riskleri maalesef artırıyor. Bu durumu kontrol etmek, sosyal medyayı kapatmak, hak ve özgürlüklere engel olmak demek değildir.

Bu durumu kontrol etmek; insanlara güvence vermek, işsizliğin önüne geçmek, TL’ye kaybettiği değeri iade etmek, yolsuzluğa izin vermemek, insanlara biraz olsun huzur verebilmektir. Özetle, ülkeyi yönetebilmektir. “Tüketim çılgınlığı”, devletin yönetim sistemiyle pompalanan bir davranış biçimi. Kolay para kazanmanın, ülke politikası haline gelmiş versiyonu. Kolay kazanılan her para, kolayca uçup gidiyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER