WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Prof. Dr. Mustafa Şentop sempozyuma katıldı

Prof. Dr. Mustafa Şentop sempozyuma katıldı
Bu haber 22 Ocak 2021 - 15:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ankara Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından TBMM’de düzenlenen “1921 Anayasası’nın Kabul Edilişinin 100. Yılı Sempozyumu”nun açılış konuşmasını yaptı.

KUVVETLER AYRILIĞI VURGUSU YAPTI

TBMM Tören Salonu’nda gerçekleşen “1921 Anayasası’nın Kabul Edilişinin 100. Yılı Sempozyumu”, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de 16 Nisan 2017’de referandum ile kabul edilen yeni hükümet sistemi bulunduğuna işaret ederek, bu bağlamda yürütülen tartışmalarda birçok temel kavramın, birbirine karıştırıldığını gördüklerini söyledi. Şentop, bunlarla ilgili hiçbir şey okumamış, hiçbir şey bilmeyen birçok kişinin bu konularda konuştuğunu, yazdığını gördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Kuvvetler ayrılığı yani yasama ve yürütme erklerinin birbirinden ayrıldığı bir sistem. Bu sistemde, kuvvetlerin sert, katı şekilde ayrılması sonucu başkanlık sistemi dediğimiz bir hükümet sistemi ortaya çıkıyor. Yumuşak ayrım dediğimiz sistemde ise parlamenter sistem ortaya çıkıyor. İkisi arasında bir karma model olarak da yarı başkanlık veya yarı parlamenter sistem diyebileceğimiz bir sistem var. Dolayısıyla bizim bugün 16 Nisan 2017 referandumu ile kabul ettiğimiz sistem, bu çerçevede kuvvetler ayrılığı ve birliği bağlamında kuvvetler ayrılığını esas alan, hatta sert, katı kuvvetler ayrılığını esas alan bir sistem başkanlık sistemi. Öncelikle bu iki erkin, yasama ve yürütmenin birbirinden bağımsız olarak millet iradesine dayanması, iki ayrı seçimle seçilmesi meselesi. Halbuki parlamenter sistem, yumuşak kuvvetler ayrılığı sisteminde tek seçimle hem yasama hem yürütme seçiliyor. Daha doğrusu yasama seçilmiyor, yürütme onun içinden çıkıyor. Birçok kişi burada sistemin doğası gereği olmayan, tamamen siyasi konjonktür gereği olan hususlardan hareketle, bir nevi kuvvetler birliği sistemi varmış gibi değerlendirme ve yaklaşımlarda bulunuyorlar. Siyasi partilerin yapısı, siyasi partiler sistemi bağlamında tartışılabilecek ayrı bir konudur. O bakımdan bugün Türkiye’de anayasal olarak yürürlükte olan hükümet sistemi, bir başkanlık sistemidir. “dedi.

YAŞANAN GELİŞMELERİ AKTARDI

TBMM Başkanı Şentop, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun kabul ediliş sürecinde yaşanan gelişmeleri aktardı. Osmanlı’nın, Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal edildiğini, ardından işgale karşı bölgesel direniş hareketinin başladığını anımsatan Şentop, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlattığını, Erzurum ve Sivas kongrelerinin toplandığını, 28 Ocak 1920’de Misak-ı Milli’nin kabul edildiğini anlattı. İstanbul’un İngilizler tarafından işgali sırasında Meclis-i Mebusan’ın kapanmak zorunda kaldığını belirten Şentop, Meclis’in, 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplandığını ve 20 Ocak 1921’de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nu kabul ettiğini hatırlattı. Kurtuluş Savaşı sırasında İstiklal Marşı’nın da kabul edildiğini dile getiren Şentop, İstiklal Marşı’nın kabulünün TBMM tarafından istiklalin kazanıldığının tescil edildiği anlamına geldiğini ve daha sonra İstiklal Marşı’nın Anayasa’nın değişmez maddeleri arasında yer aldığını kaydetti.

TBMM’de 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak kabul edildiğini söyleyen Şentop, “İstiklal Marşı, Anayasa’nın ideolojisi olarak nitelendirilebilecek bir metindir. 2021’i İstiklal Marşı ve milli şair Mehmet Akif Ersoy’un üzerinde yoğunlaşacağımız bir yıl olarak değerlendireceğiz.” diye konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, Milli Mücadele ve Teşkilat-ı Esasiye’nin kabul ediliş sürecinde “şartlara göre, şartların müsaade ettiği ve ihtiyaç kadar” bir anlayışın, çalışmalara zemin teşkil ettiğini söyledi.

Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER