WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Radar tepkisine Özcan’dan yanıt

Radar tepkisine Özcan’dan yanıt
Bu haber 06 Ocak 2021 - 12:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ’da vatandaşların tepkisini çeken ve zaman zaman şehir içi güzergahlarına konulan radar uygulamalarıyla ilgili Ak Parti İl Başkanı Mestan Özcan açıklamalarda bulundu.

Ak Parti İl Başkanı Mestan Özcan, kent sınırları içerisinde hangi aracın ne kadar hızla gideceğine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından karar verildiğini kaydederek bu sıkıntının yalnızca emniyete mal edilmesinin doğru olmadığını ifade etti.

Özellikle Hürriyet Mahallesi bölgesine konulan radarda hız sınırının 30 olmasının tepki çektiğinin sorulması üzerine konuşan Özcan, “Ama kentteki güzergahlarda hız sınırını belirleyen UKOME. Onu UKOME ile görüşmemiz lazım. Orası artık duble bir yol, hız sınırı 50-70 olarak değiştirilebilir” dedi.

VATANDAŞLARI İSYAN ETTİRDİ

Kent genelindeki bazı güzergahlarda, özellikle 50 kilometre gitmenin dahi zor olduğu yerlerde 30 kilometre hız uyarısı konularak radar uygulaması yapılması vatandaşları canından bezdirdi. Otogar çıkışından başlayarak Değirmenaltı Mahallesi’ne kadar uyulması gereken 30 kilometrelik hız sınırı ve emniyet güçlerinin radar denetimlerini sıklaştırması vatandaşların isyanını gittikçe artıyor.

“‘RADAR CEZASI KESMEYİN’ DEMEK DE ÇOK DOĞRU DEĞİL”

Ak Parti İl Başkanı Mestan Özcan, Habertrak Gazetesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette vatandaşların uzun zamandır sıkıntı çektiği önemli bir konuda açıklamalarda bulundu. Özcan, “Dünya da üllkemiz de bir süreçten geçiyor. Ve bu dönem insanları üzüyor ve yoruyor. Dolayısıyla her insanın da kendine ait bir odak noktası var. Süreç böyle iken emniyet müdürlüğüne ‘sen çalışma, bakma, etme, görme’ demek olmaz. Kurallar türkiye’de sana bana nasılsa İstanbul’da da Ankara’da da aynı şekilde devam ediyor. Emniyet müdürlüğü ile görüşülebilir. Yöresel anlamda bir rica, ayyuka çıkmış taleplerin iletilmesi noktasında bir görüşme yapılabilir. Ama konuya bir de Emniyet Müdürlüğü tarafından bakmak ve iki tarafı da dinlemek lazım. Emniyet müdürlüğünün bir görevi var. Bir sürü personeli var. Bu personele birçok iş veriliyor. Burada ‘radar cezası kesmeyin’ demek de çok doğru değil. Emniyet aslında Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü adı altında denetleme yapıyor.” Değerlendirmesinde bulundu.

“BUNU SADECE EMNİYETE YÜKLEMEK DE YANLIŞ”

“Tekirdağ sınırları ili içerisinde hangi aracın hangi hız sınırına uyması gerektiğine UKOME karar veriyor.” Diye konuşan Özcan, “Trafik ve emniyet de bunları denetliyor. Bizim bu konuda belli bölgelerde ‘hız sınırları artsın’ diye bir talebimiz olabilir bunları iletebiliriz. Ama bunu sadece emniyete yüklemek de yanlış. Emniyete şunu demek de yanlış; ‘Kardeşim zaten pandemi dönemindeyiz. Herkes dertli sıkıntılı. Sen denetleme yapma.’ Bu da olmaz” ifadelerini kullandı.

“HIZ SINIRI 70 OLARAK DEĞİŞTİRİLEBİLİR”

“Ancak insanların günümüzde öncelikleri farklı. İnsanlar bugün daralan ekonomiyi konuşuyorlar ve gelecek kaygısı yaşıyorlar.” Şeklinde konuşan Özcan, sözlerini şöyle noktaladı: “Pandemiyi, sürecin ne zaman biteceğini düşünüyorlar. Yani insanların pandemi ile ilgili birçok derdi var. Bunun üzerine sen de gelip kontrol mekanizmasını hızlandırırsan, sık aralıklarla denetim yaparsan, insanlar da bundan negatif etkileniyor. Ama belli güzergahlardaki hız sınırının arttırılması için konuyu UKOME ile görüşmemiz lazım. Hız sınırını belirleyen UKOME. Otogardan sonra Değirmenaltı’na kadar olan güzergah artık duble bir yol. Hız sınırı 50-70 olarak değiştirilebilir. Yüzde on beş de tolere yapılabilir.”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER