WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

ŞENTOP’TAN KIBRIS SORUNU AÇIKLAMASI

ŞENTOP’TAN KIBRIS SORUNU AÇIKLAMASI
Bu haber 21 Temmuz 2021 - 21:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın katılımıyla Süleymanpaşa ilçesi Atatürk Tuna Boyu Seyir Parkı’nda Bayramlaşma Programı gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Şentop burada yaptığı konuşmada vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı kutlayarak güzel bir bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Meclis Başkanı Şentop, konuşmasının devamında Kıbrıs konusu üzerinden hem Avrupa Birliği’ne (AB) hem de Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) sert çıktı. Meclis Başkanı Şentop, “Rumlarla ilgili olarak başta Yunanistan sahip çıkacak, Fransa sahip çıkacak, Avrupa Birliği sahip çıkacak Amerika sahip çıkacak fakat garantör devletlerden bir tanesi Türkiye kuzeydeki Türklere sahip çıkmayacak. Öyle bir memleket öyle bir dünya yok” dedi. Kıbrıs meselesinde 47 yıldır denenen yöntemler konusunda bilgiler veren TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “47 yıldır denenen yöntemin bir 10 yıl 20 yıl 40 yıl daha denenmesi artık mantıksız hale geldi. Onun için yeni bir öneriyle Ersin Tatar Sayın Cumhurbaşkanı gitti görüştü ve yeni bir öneri sunduk Türkiye olarak Kıbrıs’ta iki halkın mevcudiyeti bir gerçeklik iki devletli bir model öneriyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müstakil bir devlet. Rumlarda güneyde kendi devletlerini kursunlar. İki devletli iki halkı bir çözüm yeni bir müzakere noktası” dedi.

Bayramlaşma Programına TBMM Başkanı Şentop, Vali Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Başsavcı Soner Gül, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, il protokolü, Kurum Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER