WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Uzman Diyetisyen Bahadır İnce

Sızma zeytinyağı neden dünyadaki en sağlıklı yağdır?

Sızma zeytinyağı neden dünyadaki en sağlıklı yağdır?
Bu haber 05 Eylül 2020 - 11:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Akdeniz diyetinin bir parçası olan bu geleneksel yağ, sızma zeytinyağı, dünyanın en sağlıklı popülasyonları için diyet niteliğindedir.

Araştırmalar, sızma zeytinyağındaki yağ asitlerinin ve antioksidanların, kalp hastalığı riskinin azaltılması da dahil olmak üzere bazı güçlü sağlık yararları sunabileceğini göstermektedir.

Zeytinyağı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerden çıkarılan yağdır.

Üretim süreci inanılmaz derecede basittir; Zeytin, yağlarını çıkarmak için bastırılabilir ancak modern yöntemler zeytinleri ezmeyi, birlikte karıştırmayı ve daha sonra yağı bir santrifüjde posadan ayırmayı içerir.

Santrifüjlemeden sonra, prinada az miktarda yağ kalır. Artık yağ kimyasal çözücüler kullanılarak ekstrakte edilebilir ve zeytin prina yağı olarak bilinir. Zeytin prina yağı genellikle normal zeytinyağından daha ucuzdur ve kötü bir üne sahiptir.

Doğru türde zeytinyağ satın almak çok önemlidir. Rafine, sızma ve ekstra sızma olmak üzere üç ana zeytinyağı sınıfı vardır. Sızma zeytinyağı en az işlenmiş veya rafine edilmiş tiptir.

Sızma zeytinyağı, en sağlıklı zeytinyağı türü olarak kabul edilir. Doğal yöntemler kullanılarak çıkarılır ve saflık ve tat ve koku gibi belirli duyusal nitelikler için standartlaştırılır.

Gerçek sızma zeytinyağı farklı bir tada sahiptir ve fenolik antioksidanlar bakımından zengindir, bu da zeytinyağının bu kadar faydalı olmasının ana sebebidir.

Yasal olarak, zeytinyağı olarak etiketlenmiş bitkisel yağlar diğer yağlarla seyreltilemez. Bununla birlikte, etiketi dikkatlice incelemek ve saygın bir satıcıdan satın almak önemlidir.

Sızma Zeytinyağı Besin Bileşimi

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Uygun miktarda E ve K vitaminleri ve bol miktarda faydalı yağ asiti içerirler.

Doymuş yağ: % 14

Tekli doymamış yağ: % 73 (çoğunlukla oleik asit)

E Vitamini: Günlük Değerin% 13’ü

K Vitamini: Günlük Değerin % 7’si

Sızma Zeytinyağı Faydaları

Antioksidanlardan zengin olup biyolojik olarak aktiftir ve bazıları ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Ulusal Sağlık Enstitülerinden elde edilen verilere göre yapılan çalışmalar, Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların kanser riski oldukça düşük olduğunu ve bazılarının sızma zeytinyağının bununla bir ilgisi olduğunu tahmin ettiğini göstermiştir.

Kanser, kalp hastalıkları, felç ve Alzheimer hastalığı risklerini azaltabileceğine dair çalışmalar yapılmıştır.

Enflamasyonu azaltır. Zeytinyağı, kalp hastalığının anahtar faktörü olan iltihaplanmaya karşı korur.

LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltır. Yağ, LDL parçacıklarını kalp hastalığının gelişiminde anahtar bir faktör olan oksidatif hasardan korur.

Kan damarı sağlığını iyileştirir. Zeytinyağı, kan damarlarının astarı olan endotelin işlevini geliştirir.

Kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyonu olan hastalarda yapılan bir çalışma, sızma zeytinyağının kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ve kan basıncı ilacı ihtiyacını % 48 oranında düşürdüğünü buldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER