WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

SÜT ÜRETİCİSİ UMDUĞUNU BULAMADI

SÜT ÜRETİCİSİ UMDUĞUNU BULAMADI
Bu haber 21 Haziran 2021 - 17:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulusal Süt Konseyi, 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 3.20 lira olarak belirledi.

Marketlerde en az 4 lira 75 kuruştan satılan çiğ süt fiyatının litresi 3 lira 20 kuruş olarak açıklandı. Fiyatın, girdi maliyetlerini karşılamadığını ifade eden üreticiler, çiğ sütün 3 lira 80 kuruş civarında olmasını talep ettiler.

Marketlerde ise sütün litresi 5 TL ile 8 TL arasında değişiyor. Ancak Ulusal Süt Konseyi’nin kararıyla çiğ süt tavsiye satış fiyatı litre başına 3,20 lira olarak belirlendi. Süt üreticileri, fiyatın girdi maliyetlerini karşılamadığını söyledi.

PRİMLER YÜKSELTİLMELİ

Süt üreticileri, çiğ süt desteğinin bu yılın başında 30 kuruştan 20 kuruşa indirilmesiyle üretimde ciddi azalma meydan geldiğini belirttiler. Üreticiler, primlerin yükseltilmesini talep ettiler.

1 KİLO SÜTLE 1 KİLO YEM ALINMIYOR

Süt üreticileri fiyatın beklentiyi karşılamadığını belirterek; “Tarım Bakanlığı’nın süt fiyatına müdahale etmesi lazım. Süt fiyatlarını yükseltmemiz lazım. Yem fiyatları 1 Ocak’tan bu yana yüzde 35 oranında arttı. Bizim isteğimiz 1 kilo süt satarak 1 buçuk kilo yem satın alabilecek şekilde açıklanması. Pandemi şartları göz önüne alınarak süt fiyatının en az 3 lira 80 kuruş civarında olması gerekiyordu. Prim 40 kuruştan 30 kuruşa, sonra da 20 kuruşa düşürüldü. Primin anlamı kalmadı.” dediler. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER