DOLAR 18,1111 % 0.15
EURO 18,2301 % -0.21
GRAM ALTIN 1.019,52 % -0,20
ÇEYREK A. 1.666,91 % -0,20
BITCOIN 392.396 -8.318
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

Tarihi kürüdüler

Son Güncelleme :

14 Eylül 2017 - 9:57

Tarihi kürüdüler

 

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi Çevrimkaya Mahallesi’nde Tekirdağ Müze Müdürlüğü tarafından yüzey araştırmaları ile tespiti yapılan Helenistik döneme (MÖ 320 – 145) ait kalenin kalıntıları iş makineleri ile kürenerek bölgeden uzaklaştırıldı. Duruma tepki gösteren Tekirdağ Arkeoloji Müzesi eski müdürü Mehmet Akif Işın, “Helenistik dönem çatı kiremitlerini tek tek toplayarak sahtekarlıklarını bir kez daha ortaya koydular” dedi.

KADERİNE TERK EDİLDİ

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi Çevrimkaya Mahallesi’ndeki yer müze fotoğraflarıyla birlikte “Trakya’da Helenistik döneme ait nadir kalelerden biridir” tespitiyle Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderdi. Kurul yerinde inceleme yaptığı kalenin yerleşim alanının koordinatlarını tespit etti. “Kaçak kazı ve maden arama tehlikesi” notuyla kale 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek 02.11.2001 tarih 7035 sayılı kararıyla tescillendi. Tekirdağ Arkeoloji Müzesi kalede kazı yapmak için sponsor bulamayınca tarihi kale kaderine terk edildi.

TESCİLİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Tescil kararının üzerinde tam 16 sene geçtikten sonra kaleye yakın yerde taşocağı açan şirketin gözü buradaki kalenin taşlarına takıldı. Önce Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na müracaat ederek Çevrimkaya Kalesi’nin sit derecesinin kaldırılmasını istedi. Maden ocağı işletenler burada kale olmadığını ileri sürüyordu. Kurul kendi uzmanlarını Çevrimkaya Kalesi’ne gönderdi. Yerinde yapılan incelemeler sonucunda oluşturulan rapor kalenin Helenistik dönem olduğunu ve tescilin devamı gerektiğini belirtiyordu. Edirne Koruma Kurulu 06.03.2017 tarihinde tescilin devamına karar verdi.

TESCİLİ KALDIRDILAR

Gözünü tarihi kaleye dikenler bu karardan memnun olmadı. İtirazlarını Ankara’daki Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’na yaptılar. Buranın kale olmadığına dair Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Beksaç’ın raporunu da delil olarak sundular. Kültür Bakanlığı Müsteşarı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı gibi 10 üst düzey bürokrat ve 3 akademisyenden oluşan Koruma Yüksek Kurulu 26.07.2017 tarihli karar ile “Kale değil” diyerek tescili kaldırdı.

SONDAJ YAPMADAN TESCİL DÜŞÜRÜLMEZ

16 yıl önce var olan arkeolojik veriler Koruma Kurulu tarafından yok sayıldı. Kalenin Helenistik dönem olduğunun tespitini yapan Tekirdağ Arkeoloji Müzesi eski müdürü Mehmet Akif Işın bu karara isyan etti. Işın, “Yüzey araştırması nedir bilmeyen uzmanlar kale yüzeyindeki otları görünce hiçbir şey yok zannettiler. Oysa yüzeyi ot kaplı arazilerde derinlemesine araştırma yapılmalıydı. Bundan sora kaledeki tahribattan Koruma Yüksek Kurulu sorumlu olacak. 1’inci derece arkeolojik sit alanlarında sondaj kazısı yapılmadan tescil düşürülemez. Dava açtık” dedi.

TARİHİ KÜRÜDÜLER

Öte yandan kale klalıntıları sessiz sedasız bir şekilde alandan temizlendi. Bu duruma dikkat çeken Işın, “Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu arkeoloji konusunda yetersiz kişilerin hazırladığı raporlarla birinci derece arkeolojik sit alanı olan kaleyi tescilden düşürmüşlerdi. Ancak tescilden düştükten sonra taş ocakçılar tarafından yapılan kaçak kazı ve sıyırma işleminde Helenistik dönem çatı kiremitleri ile kiremit parçaları ortaya çıkmıştı.  Konu sosyal medyada paylaşılınca telaşlanan taş ocağı yandaşları raportörler ortaya çıkan Helenistik dönem çatı kiremitlerini tek tek toplayarak sahtekarlıklarını bir kez daha ortaya koydular. Hellenistik dönem çatı kiremitleri i toplayarak kendilerini aklayacaklarını zannediyorlardı. Arkeoloji konusunda uzmanlaşmış bilim adamlarının bu cahilce davranışı yutacaklarını zannediyorlardı” dedi. Habertrak/Ferhat Akgün

 

%d blogcu bunu beğendi: