WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Tarım baş tacı yapılmalı”

“Tarım baş tacı yapılmalı”
Bu haber 12 Ocak 2021 - 10:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pandemi sürecinde tarımın ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunun gözler önüne serildiğini vurgulayan TMMOB Tekirdağ İl Temsilcisi Dr. Cemal Polat, değişen çevre ve iklim koşullarının yarattığı olumsuzlukların güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşılmasını giderek zorlaştırmaktadır.

Polat, tarımın yeniden baş tacı yapılmasının elzem olduğuna dikkat çekerek, “Tarımsal üretim ilk ve orta öğretimden başlayarak müfredata konulmalı, dünyadaki standartlarında bir altyapı ile akademik özgürlük ve liyakatla harmanlanan bir Üniversite formasyonunda, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki azim ve heyecana dönülmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 175. Yılı vesilesiyle Tarihi Valilik binası tören alanında düzenlenen törende konuşan TMMOB Tekirdağ İl Temsilcisi Dr. Cemal Polat, “Türkiye’de modern anlamda ‘tarım eğitim ve öğretimi’ ilk defa 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de Ayamama Çiftliğinde açılan Ziraat mektebinde başlamıştır. Cumhuriyetle birlikte 1933 yılında kurulan Yüksek Ziraat Enstitüsü ile çağdaş bir zemine oturarak günümüze kadar gelmiştir. Odamız bu tarihi tarımsal öğretimde milat kabul etmek suretiyle, her sene 10 Ocak tarihi ile başlayan haftayı ‘Tarım Haftası’ etkinlikleri düzenleyerek tarım öğretiminin yıl dönümünü kutlamaktadır. Bu yıl 175. sini kutladığımız yıl dönümüzde ‘Tarım Haftası’ etkinliklerimiz, 10 Ocak 2021 Pazar günü pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağına denk gelmesinden dolayı, Oda’mız tarafından hazırlanan çelengi tüm paydaşlarımızla birlikte ‘Atamıza’ bugün sunarak başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞMAK GİDEREK ZORLAŞIYOR”

Polat, pandemi sürecinde tarımın ülkesel anlamda bir bağımsızlık unsuru olarak algılanmaya başladığını belirterek “Yakın bir geçmişe kadar yeterince idrak edilmeyen tarımın önemi, artan nüfus, küresel iklim değişikliği ve son olarakta dünya dengelerini altüst eden pandemi süreci ile artan yeterli gıda temini kaygıları sonucu,  aslında karlılığa konu edilemeyecek kadar yaşamsal öneme sahip olduğu gerçeği tüm dünyada kabul edilmiştir. Buna rağmen hala ülkemizde; ekilebilir alanlar, su kaynakları, ormanlar vb yaşam kaynaklarının amaç dışı kullanılarak yok edilmesi ile sonuçlanan rant politikaları devam etmektedir. Değişen çevre ve iklim koşullarının yarattığı olumsuzluklar, bugün yaşanan pandemi süreci ile ilerde yaşanması muhtemel salgın hastalılar ve kuraklık tehlikeleri, 8 milyarlık dünya nüfusunun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşılmasını giderek zorlaştırmaktadır. Ayrıca COVİD-19 pandemi süreci, tarımın ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu, hatta ülkesel anlamda bir bağımsızlık sorunu olduğunu çok açık olarak gözler önüne sermiştir.” Diye konuştu.

“ÇÖZÜM ODAKLI ÖNLEMLER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Türkiye’nin tarım potansiyeli göz önüne alındığında 150-170 bin Ziraat Mühendisinin alandaki çalışmasına ihtiyaç duyulduğuna değinen Polat, “Ülkemizde kurulmuş bulunan 46 Ziraat Fakültesi, insanımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gereksinim duyduğu bitkisel ve hayvansal ürünlerin yeterli miktarda ve uygun maliyetlerde üretilmesi için çalışmak üzere her yıl beş bin civarında yeni mezun vermektedir. Türkiye’deki meslektaşlarımızın sayısı yaklaşık 80 bin olmasına rağmen, yaklaşık 20 bin Ziraat Mühendisi ya işsizdir ya da eğitim aldıkları alan dışında çalışmaktadırlar. Diğer taraftan, tarım potansiyelimiz göz önüne alındığında ülkemizde 150-170 bin Ziraat Mühendisinin alanda hizmetine gereksinim vardır. Ziraat Mühendislerinin istihdamı da dahil olmak üzere, tarımın tüm acil sorunları üzerinde, başta ülkeyi yöneten ve karar verme yetkisi olan yöneticilerin, konuyla ilgili hiçbir kesimi dışlamadan, siyaset üstü bir bakış açısı ortaya koyarak sektörün tüm paydaşları ile ortak görüş oluşturması, çözüm odaklı önlemleri bir an önce hayata geçirmesi gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAKİ AZİM VE HEYECANA DÖNÜLMELİDİR”

Ziraat Mühendisleri Odası olarak ilkelerinden asla vazgeçmeden mücadele verdiklerini aktaran Polat, sözlerini şöyle noktaladı: “Tarımsal üretim ilk ve orta öğretimden başlayarak müfredata konulmalı, ayrıca yeterli altyapısı, deneme alanları, laboratuvarları ve öğretim üyeleri olmayan yeni fakülteler açmaktan vazgeçilmeli,   dünyadaki standartlarında bir altyapı ile akademik özgürlük ve liyakatla harmanlanan bir Üniversite formasyonunda, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki azim ve heyecana dönülmelidir. Ziraat Mühendisleri Odası olarak, 67 yıllık geçmişimize sahip çıkarak ilkelerimizden asla vazgeçmeden, üyelerimizden aldığımız güç ile mesleğimiz ve ülke tarımına hizmet etmeye, ülkemizin öz kaynaklarının korunması için mücadele vermeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği üzere ‘Kılıç ve Saban; bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur. İnsanlık var oldukça bu gerçek değişmeyecektir.’ Gelecek güzel günlerin meslektaşlarımızın rehberliğinde, Türk tarımının ve çiftçisinin olacağına inancım tamdır.”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER