WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tarımda sözleşmeli üretim dönemi

Tarımda sözleşmeli üretim dönemi
Bu haber 27 Temmuz 2020 - 11:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tekirdağ’da çiftçilerin sorunlarını dinleyerek ‘söz sizde’ sektör toplantısına katıldı.

Bakanlığın tarım alanında çiftçi dostu sözleşmeli üretim başta olmak üzere uygulamaya konulacak projelere değinen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sözleşmeli tarım üreticiyi ve sanayiciyi koruyan bir şey. Önümüzdeki yılda bunu çıkartacağız.” dedi.

Bazı ürünlerde alım fiyatının önceden açıklanmayışına son verileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli; “Üreticiye en uygun fiyattan alım yapacağız. Hasattan önce fiyatları açıklayacağız ve sizleri memnun edeceğiz.” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, ayrıca yağlık ayçiçeği desteğini de 40 kuruştan 50 kuruşa çıkardıklarını söyledi.

“ÜRETİCİYE EN UYGUN FİYATTAN ALIM YAPACAĞIZ”

Korona virüs dönemine değinen Bakan Pakdemirli, “Çiftçimizin moralini en yüksek şekilde tutacak çalışmalar yaptık. Eve kapatılmasına engel olmayı sağladık. Her ne olursa olsun, kırsal alanda hastalık riski çok düşük, bizler de çiftçilerimize böyle imkan sağladık. Muhalefet partisi milletvekillerimize bakıyorum. ‘Çiftçimiz bitti, üretim bitti, şu bitti, bu bitti.’ Şimdi rakamlarla bir şeyi konuşmamız gerekiyor. Bir eleştiri varsa bu işin içinde rakam olması lazım. İki yılda üretim yüzde 45 arttı. Sadece geçen yılla bu yıl arasındaki fark yüzde 26. Biz çok özel bir şey yaptık mı? Sadece size doğru motivasyon ve doğru çalışma gerçekleştirdik. Çiftçimizin moralini bozmaya gerek yok. Üretici dostu politikalar geliştirmeye devam edeceğiz. Döviz fiyatları çok arttı ve girdi fiyatlarımız çok arttı. Ben burada Bakanlığın kalın duvarları arasında kalabilirdim. Ama ben ne yaptım? Dışarı çıktım. Üreticiye en uygun fiyattan alım yapacağız. Hasattan önce fiyatları açıklayacağız ve sizleri memnun edeceğiz. 2019 yılında üreticimizin zarar ediyorum dediği ürün bırakmadık. Çaydan tutun da pancardan kuru üzüme, ete her konuda üretici dostu politika izlemeye devam edeceğiz dedik,”diye konuştu.

“SÖZLEŞMELİ ÜRETİM DÖNEMİNE GEÇİLECEK”

Önümüzdeki yıl sözleşmeli üretime geçilmesinin planladığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Sözleşmeli tarım üreticiyi ve sanayiciyi koruyan bir şey. Önümüzdeki yıl da bunu çıkartacağız. Türkiye genelinde birçok üründe sözleşmeli tarım var. Sistem işliyor. Fakat her üründe işliyor mu? Birçok üründe işlemiyor. Sözleşmeli tarımı işler hale getirmek için dijital platform oluşturacağız. Nasıl telefondan ürünlere bakıyorsunuz, burada da inceleyebileceksiniz. Bu platform kimseyi dışlamıyor. Mevlana gibi herkese ‘gel’ diyor. Üreticiye sorsam, ‘ben bunu istediğim fiyata satamıyorum’, tüketiciyi sorsam, ‘istediğim fiyata alamıyorum’ diyor. İşte üreticiyle, tüketiciyi bir araya getirecek bir sistem. “diyerek sözlerini tamamladı.

Söz sizde programına, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem KONCAGÜL, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, partililer Ziraat Odaları başkanları ve çiftçiler katıldı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER