WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği uyardı

Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği uyardı
Bu haber 12 Eylül 2020 - 14:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği, Covid-19’dan korunmak için ‘zatürre aşısı’ olmak amacıyla Aile Sağlığı Merkezleri’ne akın eden ileri yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

“BÜTÜN ZATÜRRELERİ ENGELLEME GİBİ BİR ÖZELLİĞİ YOKTUR”

Basın yayın organlarında yer alan bazı tıbbi bilgilerin halk tarafından yanlış değerlendirilebileceğini kaydeden Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği, “Son zamanlarda özellikle Covid-19 pandemisinin olumsuz etkileri açısından riskli olarak nitelediğimiz ileri yaşlı ya da kronik hastalığı olan vatandaşlarımız yoğun şekilde ‘zatürre aşısı’ olmak için aile sağlığı merkezlerine akın etmektedir. Basın yayın organlarında yer alan, bazı tıbbi bilgilerin halk tarafından dönem dönem yanlış değerlendirilebilmektedir. Bu durumun en önemli örneği halk arasında ‘zatürre aşısı’ olarak bilinen pnömokok aşısı ile ilgili yaşanan kaos durumudur. Covid-19 virüsü akciğer dokusuna yerleşip zatürreye neden olabilir. Ancak bizim aile sağlığı merkezlerimizde yapılan pnömokok ya da halk arasındaki yeni adı ile ‘zatürre aşısı’nın bütün zatürreleri engelleme gibi bir özelliği yoktur. Mevcut aşı sadece pnömokok bakterisi nedeni ile oluşabilecek zatürreyi engelleyebilir.” Açıklamasında bulundu.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ’NE GİDENLERE COVID-19 UYARISI

“Aşı olup zatürreden korunmak isterken, bilinçsizce sağlık merkezlerine akın etmenin Covid-19’a yakalanma riskini arttırabilir.” İfadelerinin kaydedildiği açıklamada; “Kişi eğer Covid-19 ile enfekte olup zatürre olur, üzerine bir de pnömokok dediğimiz bakteri ile eş zamanlı enfekte olur ise, enfeksiyonun daha ağır seyretmesi muhtemeldir. Ancak bu durum çok sık görülmemektedir. Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışmada Covid-19 zatürresi olmuş kişilerde aynı zamanda pnömokok zatürresinin de olup olmadığına bakılmış, bu oranın ise ancak binde 4’ler civarında olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle Covid-19 zatürresi olur iseniz, üzerine bir de pnömokok bakterisi ile enfekte olma ihtimaliniz mevcut verilere göre yüzde 1’in altındadır.” Değerlendirmesinde bulunuldu.

“COVİD-19’A YAKALANMA İHTİMALİNİZİ MUHTEMELEN YÜZDE 1’İN ÜZERİNE ÇIKARACAKTIR”

Aile hekimleri tarafından kişilere ulaşılmasının beklenmesi gerektiğine değinilen açıklamada; “Oysa akın akın bu aşı için sağlık kuruluşlarına gitmek, bu maksatla sosyal mesafe ve izolasyon kurallarını hiçe saymak sizlerin Covid-19’a yakalanma ihtimalinizi muhtemelen yüzde 1’in üzerine çıkaracaktır. Bu nedenle öncelikle bebek ve çocuk aşılarının tamamlanması, aşının stok durumun planlaması, aşılama esnasında bulaş riskinin de değerlendirilmesi ve özellikle risk grubundaki 65 yaş üstü kronik hastalığı olanların öncelikle aşılanması adına, aile hekiminizden tarafınıza ulaşılmasını beklemeniz gerekmektedir.” İfadeleri kullanıldı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER