DOLAR 15,5375 % 0.37
EURO 16,2462 % 0.74
GRAM ALTIN 907,59 % 0,64
ÇEYREK A. 1.483,90 % 0,64
BITCOIN 29.818,20 1.5
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

Tekirdağ’da bisiklet turu heyecanı

Son Güncelleme :

18 Nisan 2022 - 14:36

Tekirdağ’da bisiklet turu heyecanı

GELİBOLU-TEKİRDAĞ ETABI TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Gelibolu-Tekirdağ etabı tamamlandı.

135.3 kilometrelik Gelibolu-Tekirdağ etabını Arkea Samsic Takımı’ndan Yeni Zelandalı Patrick Bevin’e 3 saat 21 dakika 02 saniye ile kazandı.

Gelibolu- Tekirdağ etabında dereceye giren sporculara kupa, derece mayolarını ve çiçek takdimini  Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya ve Gençlik Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün yaptı. Sahil yolundan geçen sporcuları Tekirdağlı vatandaşlar ilgiyle takip etti. 89.8 inci kilometrede Shimano’nun sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi. Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı çizgiyi ilk geçen sporcu oldu.

Gelibolu- Tekirdağ etabı birinciliği Patrick Bevin’e Genel Ferdi Klasman birinciliği getirdi.

Eduardo Sepulveda Turkuaz Mayo’ya veda etti. Saat 11.00’de Gelibolu’dan start alan 153 sporcu genelde düz bir parkurda yoğun bir mücadelenin içine girdi. Equipo Kern Pharma Takımı’ndan Alex Jaime start noktasına gelmedi ve yarıştan çekildi.

Etabın hemen başında Astana Takımı’ndan Gleb Brussenskiy, Caja Rural Takımı’ndan Azpilicueta Echeverria, Eolo-Kometa Takımı’ndan Allesandro Fancellu, Human Powered Health Takımı’ndan Adam Mathijs, Wildlife Generation Takımı’ndan Cormac McGeough, Sakarya BB Takımı’ndan Cristian Raileanu, Saris Rouvy Sauderland Takımı’ndan Johannes Adamietz ve China Glory Continental Takımı’ndan Etien Van Empel kaçış grubunu oluşturdu. Ancak fazla gidemediler ve 13’üncü kilometrede yakalandılar. 20. kilometre geçilirken ikinci kaçış grubunu 4 sporcu oluşturdu. Aralarında Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı’nın da bulunduğu grupta, Uno X Pro Takımı’ndan Syver Waersted, Humen PH Takımı’ndan Nickolas Zukowsky ve Saris Rouvy Sauderland Takımı’ndan Abram Stockman bulunuyor. Şimdilik kaçış grubu, pelotonla (Ana Grup) farkı 2 dakika 45 saniye kadar açtı. Kaçış grubunun ardından Novo Nordisk Takımı’ndan Peter Sandor Kusztor tek başına öndeki dörtlüyü yakalamak için büyük efor sarf ettiği gözlendi. Kaçış grubu zaman farkını 3 dakika 30 saniyeye çıkartırken, geriden gelen Peter Sandor Kusztor’ta arayı kapayabilmek için büyük mücadele veriyor.

Daha önce Beyaz Mayo’yu uzun süre taşıyan Sakarya Takımı’nın Ukraynalı sporcusu Vitally Buts kaza yapan grubun içindeydi ve ambulansa alınarak tedavisine başlandı.

SPRİNT PRİMİNİ FERİTCAN ŞAMLI’NIN OLDU

30.3’üncü kilometre geçilirken Mosso’nun sponsorluğundaki yeşil mayo mücadelesi için sprint başladı. Prim kapısını ilk geçen sporcu Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı oldu. İkinciliği Saris Rouvy Sauderland Takımı’ndan Abram Stockman, üçüncülüğü Humen PH Takımı’ndan Nicholas Zukowsky elde etti. Ancak Yeşil-Mayoyu elinde bulunduran Alpecin Fenix Takımı’nın sporcusu Jasper Philipsen bu sonuçtan etkilenmedi. Yarışta 1 saatlik bölüm tamamlanırken 4’lü kaçış grubu da 42.7 kilometre yol katetmiş oldu. TUR’da başarılı bir performans gösteren Sakarya takımının sporcusu Onur Balkan ile Caja Rural takımından da Luri Dantas 50. Kilometrede yarışı bıraktı. Etabın 62.9’uncu kilometresinde Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda tırmanış prim kapısı geçildi. Kırmızı Mayo (Dağların Kralı) mücadelesinde Humen PH Takım’ından Nicolas Zukowsky kapıyı ilk geçen sporcu oldu. Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı ikinci, üçüncülüğü de Saris Rouvy Sauderland Takımı’ndan Abram Stockman elde etti. Kapı geçişinden sonra peloton tempoyu arttırınca, kaçış grubu ile arasını 30 saniyeye kadar indirdi. 89.8 inci kilometrede Shimano’nun sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi. Spor-Toto Takımı’ndan Feritcan Şamlı çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği Saris Rouvy Sauderland Takımı’ndan Abram Stockman, üçüncülüğü Humen PH Takımı’ndan Nicolas Zukowsky aldı. Finişe 30 kilometre kala Genel Ferdi Klasmanda ikinci olan Israel Premier-Tech Takımı’ndan Patrick Bevin, Alpecin Fenix Takımı’ndan Jay Vine ve Arkea Samsic Takımı’ndan Nicolas Edet ani bir kaçış yaptılar. Turkuaz Mayo sahibi Eduardo Sepulveda bu atağa geç karşılık verince zaman farkı 45 saniye ile 30 saniye arasında değişti. Etabı Bevin kazanırsa 12-13 saniyelik fark kapanacak ve ve Genel Ferdi Klasmanda birinciliğe yükselecek. Nitekim beklenen oldu ve Bevin, Sepulveda’dan Turkuaz Mayo’yu aldı ve Genel Ferdi Klasmanda birinciliğe yükseldi. 107.7’inci kilometrede etabın ikinci prim kapısı geçildi. Alpecin Fenix Takımı’ndan Jay Vine, ikinciliği Arkea Samsic Takımı’ndan Nicolas Edet,üçüncülüğü de Israel Premier-Tech Takımı’ndran Patrick Bevin elde etti. 1303 kilometre süren 57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Türkiye) yarın koşulacak 141.1 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı ile sona erecek. Habertrak/Timuçin Çınar