WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Eski Sanayi Sitesi Taşınıyor

Eski Sanayi Sitesi Taşınıyor
Bu haber 08 Ocak 2021 - 21:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Tekirdağ’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tekirdağ Valiliğini  ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100. Yıl Mahallesi’ndeki eski sanayi sitesinin Karadeniz Mahallesi’ne taşınacağını söyledi.

Bakan Kurum; “40 bin metrekarelik sanayi alanında 200’e yakın tesisimiz var, sanayi sitemiz var. Bu sanayi sitelerini şehrin dışındaki Karadeniz Mahallesi’nde belirlediğimiz 148 bin metrekarelik alana taşıyoruz. Bu çerçevede 400 sanayi sitesini inşallah Karadeniz Mahallesi’nde  belirlediğimiz alana inşasını gerçekleştiriyor olacağız. İnşaatı bakanlığımız Toplu Konut İdaresi eliyle yapacak. Burada vatandaşımızın eski sanayi alanındaki değeri neyse değerinin karşılığında Karadeniz Mahallesi’nde yapacağımız yerlerden hem oradaki dükkan sahiplerine, hem de kiracı esnafımıza şehrin içindeki sanayi sitesini taşımak suretiyle destek olacağız.” dedi.

Valilik önünde Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Kurum, sonrasında Valilik makamına geçerek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Bakan Kurum ardından Valilik Toplantı Salonu’na geçerek İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum; “Bakanlığımızı ilgilendiren konuların başında deprem geliyor, depremle ilgili mücadele geliyor. Tekirdağ’ımızda bu noktada hakikaten büyük acılar yaşadı. 1912 Şarköy depreminde 2600 vatandaşımızı kaybettik ve Tekirdağ’ımız Marmara depremlerinde olsun, bölgeye yakın depremlerde olsun. Hem 1. Derece deprem bölgesi olması hasebiyle depremi çok yakından hissetti acılarını yaşadı. İstiyoruz ki biz Türkiye’nin hiçbir yerinde aynı acıları yaşamayalım ve şehirlerimizi depreme hazırlıklı hale getirelim. Bu çerçevede bugün ana gündem maddemiz kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü oldu. Bugün Çorlu’dan başlamak üzere Marmaraereğlisi’nde, Süleymanpaşa’mızda, Kapaklı’da Hayrabolu’da tüm ilçelerimizde yapılması gereken kentsel dönüşüm projelerini deprem dönüşüm projelerini hep birlikte istişare ettik. Bu çerçevede inşallah hızlı bir şekilde hazırlanan kentsel dönüşüm master planları çerçevesinde deprem dönüşümünü ilçemizin her bir noktasında yapmak istiyoruz ve inşallah Tekirdağ’ımızı güçlü sanayisiyle, tarımıyla, ekonomisiyle, doğal alanlarıyla çok daha güzel, çok daha yaşanabilir bir Tekirdağ yapmak için gayretlerimiz gece gündüz sürdürmeye devam edeceğiz. Tekirdağ’ımız da 200 bin binamız var, 200 bin binamızı incelediğimiz zaman %60 binamız 2000 yılı öncesi yapılmış yapılardır. 2000 yılı öncesi yapılmış yapılar. Yani 99 yönetmeliği sonrası yapılmış yapılar. Bu yapıların da büyük bir kısmı risk içerisinde. Tabi risk durumlarına baktığınızda acil veya öncelikli olanlar yine orta riskli, az riskli olanlar şeklinde sıralandırılabilir. Bu çerçevede bugün Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişarelerde bulunduk. Kendisine de bakanlığımızın tüm kentsel dönüşüm alanlarında her türlü desteği vereceğini, gerek maddi gerek teknik olarak Tekirdağ’da, Tekirdağlı vatandaşlarımızın yanında olduğunu söyledik, ifade ettik. Ve bunu sizler aracılığıyla da tekrar söylemek, ifade etmek isterim. Bu kapsamda hakikaten şehrin içinde köhneleşmiş, artık şehre tam anlamıyla hizmet veremeyen, hem gelen vatandaşlımıza hem oradaki esnafımıza artık külfet olmuş, ihtiyaçlarını giderememiş eski sanayi alanımız var. Yaklaşık 40 bin metrekarelik sanayi alanında 200’e yakın tesisimiz var, sanayi sitemiz var. Bu sanayi sitelerini şehrin dışındaki Karadeniz Mahallesi’nde belirlediğimiz 148 bin metrekarelik alana taşıyoruz. Bu çerçevede 400 sanayi sitesini inşallah Karadeniz Mahallesi’nde  belirlediğimiz alana inşasını gerçekleştiriyor olacağız. İnşaatı bakanlığımız Toplu Konut İdaresi eliyle yapacak. Burada vatandaşımızın eski sanayi alanındaki değeri neyse değerinin karşılığında Karadeniz Mahallesi’nde yapacağımız yerlerden hem oradaki dükkan sahiplerine, hem de kiracı esnafımıza şehrin içindeki sanayi sitesini taşımak suretiyle destek olacağız.” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER