WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

 “TENKİTLERİNİ CİDDİYE ALMIYORUM”

 “TENKİTLERİNİ CİDDİYE ALMIYORUM”
Bu haber 30 Kasım 2021 - 13:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TESKİ Olağan Genel Kurulu’nda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak arasında sözlü tartışma yaşandı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in TESKİ’nin borçları, JICA (Japon) kredisinin TL’ye çevrilmemesi ve illere göre su fiyatları sıralaması konusunda eleştirilerini sıraladı.

TESKİ’nin borcunu açıklayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel art arda eleştirilerini sıralayınca Başkan Albayrak cevap vermedi.

Bunun üzerinde toplantının en sonunda açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Sayın Cüneyt Yüksel, hem tenkit ediyor, fakat dinleme aşamasında bulunmuyor. Burada da bulunmadığı için ben tenkitlerini ciddiye almıyorum.” diyerek Başkan Yüksel’e tepki gösterdi.

TESKİ’NİN BORCU DÖVİZ KURUNDAN ETKİLENDİ

TESKİ Olağan Genel Kurulu’nda söz alan Süleymanpaşa Belediye başkanı Cüneyt Yüksel; “Öncelikle Genel Müdürümüz emekliliğini istemiş. İbrahim İçöz hocaya hakkında hayırlı olsun diyorum. Yeni atanan, vekalet eden Genel Müdürümüze de hayırlı olsun diyorum. Biz bütçe ile ilgili, TESKİ ile ilgili çok uzun sorunlar yaşadık, yaşıyoruz. Ben daha önce bir paylaşım yapmıştım. TESKİ’nin 1 milyon TL borcu var diye. Düzeltiyorum 1 milyon 128 bin TL.”dedi.

Bunun üzerine cevap veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “TESKİ’nin borcu 1 milyon 278 bin TL. Son bir aydaki döviz dalgalanmalarının TESKİ’ye etkisi de oldu.” Dedi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel; “O zaman verdiğimiz önergelerde niye 1 milyon 128 bin TL vermişler?” diye tekrar sordu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Çünkü son bir aydır döviz dalgalanmalarını  farkı var.” dedi.

TEKİRDAĞ SU PAHALILIĞINDA KAÇINCI SIRADA?

Tekrar söz alan Başkan Cüneyt Yüksel; “Ben yine verdiğimiz önergede Tekirdağ Türkiye’de su pahalılığında kaçıncı sırada? Diye önergemiz vardı. “dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Tekirdağ 4. Sırada. “dedi.

Başkan Cüneyt Yüksel; “Diğer belediyelerle kıyaslayın? Bize bu konuda bilgi verin demiştim. Maalesef bize verilen cevaplar sorduğumuz sorunun cevabı değil. Başka şeyler anlatmışlar. Halbuki meclis üyelerinin imzası ile verilen bir önergeye net bir şekilde cevap vermeleri gerekiyordu. Vermemişler. 4. sıra meselesine de gelirsek; Burada TESKİ 0-10,0-12,0-15 birinci kademe aboneleri ile ilgili bizim sıralamadaki faktörümüz şöyle bir etken var. Siz 0-10’a göre fiyat veriyorsunuz. Daha önce verilen Japon JICA kredisi ile ilgili o da tamamen yönetim hatası. Yeni yönetim büyükşehir kurulduktan sonra bu yurtdışından alınan borcun TL’ye .çevrilmesi, başka kredi alıp kapatılması için 7 yıldır, vaktiniz vardı.Bence bu yönetimin hatası. Bugünkü dolarla borçlanma bir iş adamının, ticaret adamının çok girebileceği bir iş değil. Siz bunu ön göremediniz. Bu sizin hatanız. 7 yıldır JİKA kredisinin TL’ye dönüştürülmesini sağlayabilirdiniz, düşünmemişsiniz, o sizin sorununuz. Bugünkü borcun yükselmesinde de yönetimin başlı başına öngörememesinden kaynaklanan bir hata.  Su pahalılığında 4. sıradayız diyorsunuz ya. Siz kendisini teselli ediyordunuz. 81 il içinde en pahlı suyu tüketen illerin başında geliyoruz. Siz kıyaslama yaparken İstanbul bile 0-15 metreküp 5,56 diyor. Sizin 0-10 metreküp arası  4,79. Bunu çarpanlarına bölerseniz İstanbul’dan bile pahalıya çıkıyor suyunuz. Dolayısıyla verdiğiniz metreküpe göre değerlendirmek lazım. Aslında özü şu; TESKİ bir işi iki defa yapmakla meşhur olmuş. Kazdığı yeri tekrar kazmakla meşhur olmuş. Birçok ilçe belediyesini altyapıdan kaynaklı sorunlarla karşı karşıya bırakmış bir kurum haline gelmiş. Dolayısıyla bizim inancımıza göre düşene  vurmak yakışmaz. TESKİ zaten batmış durumda. Allah yönetimin yardımcısı olsun diyorum başka da sözüm yok. “dedi.

TESKİ Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in eleştirilerinin ardından devam etti ve gündem maddeleri görüşüldü.

“TENKİT EDİYOR, FAKAT DİNLEME AŞAMASINDA BULUNMUYOR”

Gündem maddelerinin görüşülerek oylanmasının ardından söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “TESKİ’nin2022 bütçesi Tekirdağ’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Şu kadarını söylemek durumundayım; Önce bir tenkit ettiğiniz zaman ikidir bu oluyor Sayın Cüneyt Yüksel, hem tenkit ediyor, fakat dinleme aşamasında bulunmuyor. Burada da bulunmadığı için ben tenkitlerini ciddiye almıyorum. TESKİ bütçesi belediyemize, TESKİ’ye ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” diyerek sitemlerini dile getirdi. Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER