WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tezgahların gözdesi lüfer

Tezgahların gözdesi lüfer
Bu haber 08 Ekim 2021 - 15:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Habertrak/Serhat Yeşilipek

Marmara Denizi’nde yaşanan lüfer bolluğu tezgâhlara da yansıdı. Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde lüfer bolluğu yaşandı. Tanesi 35-40 TL civarında satışa sunulan lüfere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Süleymanpaşa sahildeki balıkçılarda, en çok satılan balık türü lüfer oldu. Balıkçılar, lüferde son yılların en bol döneminin yaşandığını ifade ettiler.

 

Sahilde balıkçılık yapan Hüseyin Kalaycı, lüferin Karadeniz’den Ege’ye geçişi nedeniyle Marmara Denizi’nde lüfer bolluğu yaşandığını söyledi.

“LÜFER BOLLUĞU DEVAM EDİYOR”

Marmara Denizi’nde lüfer bolluğu yaşandığını dile getiren Hüseyin Kalaycı, “1 Eylül itibarıyla balık sezonumuz açıldı. Sezonun açılması ile birlikte tezgâhlarımızda hamsi, istavrit, başlangıçta palamut ta iyiydi. Sonra arkasından çok güzel lüfer oldu. Lüfer bolluğu hala devam ediyor. Geçen haftaya göre havalardan dolayı fiyatlar biraz yükseldi. “diye konuştu.

“FİYATLAR BALIK BOLLAŞINDA DÜŞECEKTİR”

Yılardır böyle lüfer bolluğu görmediklerini söyleyen Hüseyin Kalaycı; “Marmara Denizi’nde lüfer geçişleri oluyor. Lüfer Karadeniz’den Ege’ye geçiyor. Şuan Marmara’da. Lüfer akan bir balık olduğu için her zaman bol olmuyor. Kayıklarımız bol lüfer tuttu. Tezgâhlarımız lüfer doldu. Senelerden beri lüfer bu kadar bol olmuyordu. Arkasından palamut ta gelirse, hamsi bollaşırsa daha da güzel olacak. Hamsi şuan 40-50 TL civarında. Bollaştığında fiyatı düşecektir. İstavrit 40 TL civarında. Tabi daha sezonun başı. Lüfer zamanı olduğundan kayıklar da lüfer arıyor. Bolluk durumuna göre balıklarda fiyatlar düşecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER