WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Trakya, Türkiye Teknoloji Buluşmalarına Ev Sahipliği Yaptı

Trakya, Türkiye Teknoloji Buluşmalarına Ev Sahipliği Yaptı
Bu haber 22 Aralık 2017 - 15:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TOBB, EticaretSEM ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı, Turkcell ana sponsorluğu ve Trakya Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde “Trakya Teknoloji Buluşmaları” etkinliği Çorlu’da düzenlendi.

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Gönül, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir, Trakya Bölgesi’ndeki diğer oda ve borsaların temsilcileri, KOBİ’ler, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Bu yılki teması “dijitalleşme” olan etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin “Biz Kalkınma Ajansı olarak dünyanın gittiği veya gitmeye çalıştığı yöne Trakya’mızı, Türkiye ile beraber Trakya’mızı, dünyanın gittiği rekabet ortamında, küreselleşen ortamda geleceğin Türkiye’sini, Trakya’sını hazırlamak istiyoruz. Tokyo’da, Paris’te, Newyork’ta neler yapılıyorsa, onu yapmak hatta daha fazlasını yapmak ve yaptırmak istiyoruz. Tabii ki el birliği ile iş birliği bir şekilde organize etmek, buraya kanalize etmek istiyoruz. Biliyoruz ki Türkiye ve dünya teknoloji ağırlıklı ilerliyor, dijitalleşiyor. Bununla beraber ticaret de dijitalleşiyor. Klasik, rutin satın almasından daha ziyade internet üzerinden alışveriş yapıldığını bizlere gösteriyor. Görmeden ceket alma, görmeden ayakkabı alma, görmeden fatura ödeme, görmeden araba alma, internet üzerinden her şeyi yapma imkanı sağlıyor ve dünya buraya gidiyor. Biz de tüm dünyayla yarışalım hatta onlardan daha iyi olalım, bu rekabette yerimizi alalım istiyoruz” diye konuştu.

Bu kapsamda yapılması gerekenleri yapmaya hazır olduklarının da altını çizen Şahin, “Bu anlamda ne gerekiyorsa yaparak Trakya’nın müreffeh bir bölge, ülkemizin de 30 bin, 40 bin dolarlık gelir seviyesiyle müreffeh, gelişmiş bir ülke olması için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız.  Bu bir zorunluluk. Biz de herkes gibi dünyanın neresinde olursa olsun hangi işlemler yapılıyorsa onun aynısını Çorlu’da, Lüleburgaz’da, Keşan’da, Edirne’de, Kırklareli’nin farklı yörelerinde, Saray’da, Şarköy’de küçük olsun büyük olsun bütün ilçelerimizde, köylerimizde, kasabalarımızda aynı seviyeye getirme, aynı müreffeh yaşamı getirme, aynı ticareti yaptırmak zorundayız. Bu anlamda sizlere vazife düşüyor, bizlere görevler düşüyor. El birliği ile inşallah bu işi başarmış olacağız” dedi.

“Gerçekten bu teknoloji meselesi önemli” diyen Şahin, “Gündemimize almamız lazım, önümüze koymamız lazım. Gece gündüz bu meseleyle çalışmamız lazım. Bu siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki sıkıntıların arasında burada bir günü bu işe, teknolojiye, e-ticarete ayırabiliyor olmamız lazım. Ayırırsak ve şimdiden bunu yaparsak gelecek 10 sene sonra biz eyvah dememiş oluruz. Bu yüzden bu önemi ve değeri anlayan iş adamlarımıza, iş kadınlarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah Türkiye’nin geleceğini inşa edecek sizler, bu etkinliğe katıldığınız ve emek verdiğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Demek ki Trakya iyi noktada duruyor, iyi yerde duruyor, bu meseleyi anlamış gözüküyor” açıklamasında bulundu.

Genel Sekter Şahin’den sonra konuşma yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, dijital fırsatların KOBİ’lere aktarılması amacıyla düzenlenen bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulunduğumuz çağın teknolojilerinin tüm Türkiye’ye yayılması için 81 il, 162 ilçede faaliyet gösteren oda ve borsalarımızla durmaksızın çalışıyoruz. Büyük metropoller dışında kalan yerlerde de sahip olduğumuz teknolojinin yaygınlaştırılmasında en önemli aktörlerimiz yine oda ve borsalarımız. Bildiğiniz üzere girişimcilik günümüzün en önemli zenginleşme, kalkınma ve toplumsal refahı yükseltme aracı. Geçtiğimiz yüzyıl üçüncü sanayi devrimiydi, bu yüzyıl dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz kaynağı da insan. İçinde yaşadığımız yüzyılda amaç insan kalitesini artırmak, zenginlik de fikir üreterek geliyor. İçinde yaşadığımız dönemin avantajlarından yararlanabilmek için ilk olarak girişimci sayımızı artırmalıyız. İkinci olarak ise mevcut işletmelerimizde teknoloji kullanım kapasitelerini artırmalıyız.”

Etkinlik ana sponsoru olan Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir de “Dijital Girdapta Hayatta Kalmak” temalı sunumunda, dijitalleşmeyle birlikte sektörde yaşanan değişimleri ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Türkiye’nin dijitalleşmesi yolunda en önemli parçalardan biri olan KOBİ’lerin, işlerini dijital dünyaya tam ve eş zamanlı olarak entegre edebilmesi amacıyla yola çıkan Türkiye Teknoloji Buluşmaları Trakya etkinliğinde, alanında uzman konuşmacılar endüstri 4,0, dijital ekonomi ve güvenlik, akıllı ödeme sistemleri, Iot gibi konularda tecrübelerini paylaştı. Etkinlikte ayrıca moderatörlüğünü Sami Altınkaya’nın yaptığı “Dijital Güvenlik” temalı bir panel de düzenlendi. Habertrak/Timuçin Çınar

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER