WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Trakya’da Milli Mücadele sergisi açıldı

Trakya’da Milli Mücadele sergisi açıldı
Bu haber 04 Aralık 2021 - 21:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Edirne’nin tarih ve kültürünü anlatan yeni bir sergiye daha imza attı.

Kabulünün 100. Yılında İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy, Aliya İzzetbegoviç, Doğumunun 123. Yıl Dönümünde Bir Edirne Aşığı: Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, Balkan Savaşlarında Edirne ve Mimar Kemaleddin sergilerini açan Merkez Kütüphane, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi (TİTE) iş birliğinde “Doğu Trakya’da Milli Mücadele” isimli sergiyi hayata geçirdi.

İçeriği, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Çetin tarafından hazırlanan, küratörlüğünü ise Merkez Kütüphane Şube Müdürü Enver Şengül’ün yaptığı sergide Mondros Mütarekesi’nden başlayarak Edirne’nin 25 Kasım 1922’de Yunan işgalinden kurtuluşuna kadar geçen Milli Mücadele süreci arşiv belgeleri ve görsellerle 32 panoda sergilendi.

Balkan Kongre Merkezi Fuayesi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne AK Parti Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Baro Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, TİTE Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Uzun ile dekanlar, il müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Haber Merkezi

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER