DOLAR 18,1212 % 0.16
EURO 18,2198 % -0.26
GRAM ALTIN 1.020,19 % -0,13
ÇEYREK A. 1.668,01 % -0,13
BITCOIN 392.383 -8.43
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

TRAKYA’NIN NEŞESİ KAÇMASIN!

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2017 - 12:00

TRAKYA’NIN NEŞESİ KAÇMASIN!

Trakya’da birçok termik santral yapılmak isteniyor.  Bir termik santral sadece bulunduğu alanı değil 100 kilometrelik bir alanı da etkisi altına alıyor. Yeşilin kalbinin attığı yerlerden olan “Çayırdere” termik santral kurbanı mı olacak? Çayırdere halkı yetkililere sordu : “Vicdanınız sızlamıyor mu?”

Greenpeace temsilcileri ve Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Tekirdağ Şubesi bir araya gelerek Silivri’nin 5 kilometre batısında ve Çerkezköy ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Çayırdere Mahallesi’ni ziyaret ettiler. Burada yaşayan halkı bölgede kurulması planlanan termik santraller konusunda bilinçlendirdiler.

Greenpeace Türkiye’nin İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Reşit Elçin öncülüğünde gerçekleştirilen ziyarette bölge halkına köy kahvehanesinde, termik santrallerin zararlarını anlatan “Kara Atlas” isimli belgesel film sunuldu.

“KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL OLMAZ BE YA”

Greenpeace tarafından Tekirdağ’da Gönüllüler Grubu oluşturuldu ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Tekirdağ Şubesi de Greenpeace’nin destekçisi oldu. Çayırdere Mahallesinin 5 kilometre batısında yapılmak istenen Çerkezköy Termik Santralinin zararları konusunda halkı bilinçlendirmek üzere Tekirdağ’dan yola çıkan grup Çayırdere mahallesinin girişinde “Trakya’nın neşesi kaçmasın” ve “Kömürlü termik santral olmaz be ya” pankartları açarak termik santrallere tepkilerini dile getirdi.

“TEKİRDAĞ’DAN SİZİN İÇİN GELDİK”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Seval Eşer, bölge halkına termik santralin zararlarını anlattı. Eşer, “Tekirdağ’dan kalktık buraya geldik. Her şey sizler için. Siz çaresiz değilsiniz. Termik santraller sadece kurulduğu bölgeye değil 100 kilometrelik bir alanı etkisi altına alacak güçte. Zararları oldukça fazla. Su, hava, toprak kirlenecek. Sadece Çerkezköy, Silivri değil Tekirdağ da bu santrallerden etkilenecek. Biz sizlerin yanınızdayız. Bu konuda ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

“BUNA NASIL GÖZ YUMACAKLAR?”

Çayırdere mahallesi sakinleri bölgede termik santral istemediklerini dile getirerek bu konuda dava açtıklarını ve sonucunu beklediklerini belirttiler.  Bölgede yaşayan vatandaşlar “Termik santrali yapmak isteyenlerin vicdanları sızlamıyor mu? Buna nasıl göz yumacaklar” diye sordu.

Tanır, “Biz termik santral kurulmasını istemiyoruz. Sonumuz karanlık. Bir karış toprak kalmayacak termik santral kurulursa. Biz bu konuda sesimizi duyurmak istesek de tepeden birisi geliyor bir yumruk vuruyor kafamıza ‘konuşmayın’ diyor. Köy halkı istemiyor.  Biz köylü olarak dava da açtık termik santral istemediğimize ilişkin.  Termik santral kurulursa köy yok olur. Biter. Sadece bizim köyümüz de değil. Buraya yakın çevre köylerin de sonu olur termik santral. Bu termik santralin bölgeye vereceği zararın hesabı dahi yapılamaz. Bizim köyümüzde ufak bir telefon vericisinin kurulu olduğu bir yer var ama o bile toprağa zararlı. Bir şey ekiyorsunuz verim alamıyorsunuz. Termik santral kurulursa köylü aç kalacak. Tarım ve hayvancılık tamamıyla bitecek. Açtığımız dava eğer olumsuz sonuçlanırsa yine de yılmayacağız ve mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü burada çiftçilik ve hayvancılık dışında yapacak bir iş yok. Termik santrali kurmak isteyen firma buraya geldiğinde santralin zararları neler dediğimizde bize cevap veremediler. Burada güneş ya da rüzgâr enerjisi kullanılarak da elektrik üretilebilir fakat devlet bu olanakları düşünmeden direkt olarak termik yapacağım diyor. Biz temiz hava istiyoruz. Nefes almak istiyoruz. Köylünün tarlası elinde kalsın. Eksin, diksin. Dokunulmasın”dedi.

ZONGULDAK’A GİDECEKLER

Greenpeace Türkiye’nin İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Reşit Elçin ise termik santrallerle mücadeleye devam edeceklerini belirterek, “Bu bölgede yaşayan insanlar termik santraller konusunda çok bilinçli değil. Onları bu konuda aydınlatmak amacıyla Zonguldak’a bir gezi düzenleyeceğiz Eylül ayında belirlediğimiz bir tarihte. Böylece oradaki termik santralleri buradaki bölge halkına yerinde ve canlı göstermeyi hedefliyoruz” dedi.  Habertrak/Hülya Ural-Özel

%d blogcu bunu beğendi: