WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

TRAKYA’NIN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

TRAKYA’NIN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK
Bu haber 11 Ocak 2021 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Çağatay Onar, Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımlarından bir tanesinin şehir hastaneleri olduğunu söyledi.

566 yatak, 124 poliklinik, 18 ameliyathane ve 102 yoğun bakım yatağı yer alan Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nin son teknolojiyle donatıldığını ifade eden Başhekim Uzm. Dr. Çağatay Onar, “Sağlık hizmetlerinin sunumunun kalitesinden, yemek sunumunun kalitesine kadar temizlik ve güvenlik, otopark hizmetine kadar her şeyin belli standartlarda işletilmesi için kamu özel ortaklığının uygulandığı bir proje hastanesi olan şehir hastanesi aslında Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımlarından bir tanesidir. “diye konuştu.

13 Kasım 2020 tarihinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı gerçekleştirilen İsmail Fehmi Cumalıoğlu Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde hijyenik koşulları ile hasatlara son teknolojik imkanlarla sağlık hizmeti sunuluyor.

124 POLİKLİNİK – 18 AMELİYATHANEYE SAHİP

Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nde, 566 yatak, 124 poliklinik, 18 ameliyathane ve 102 yoğun bakım yatağı yer alıyor. Deprem izolatörlü şehir hastanelerinden olan ve akıllı bina konsepti ile inşa edilen hastane, trijenerasyon ile tasarruflu ısıtma ve soğutma sistemine sahip.

“KAMU- ÖZEL ORTAKLIĞININ UYGULANDIĞI BİR PROJE HASTANESİ”

Hastanenin kamu özel işbirliğinin en güzel örneği olduğunu aktaran Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Çağatay Onar, “Hastanemizin idari yönü de sağlık yönü de herhangi bir kamu hastanesinden farklı değil. Şehir hastaneleri ile kamu hastaneleri arasındaki fark şu; kamu-özel ortaklığında olmasıdır. TTP ya da kamu özel iş birliği olarak geçen bir proje modelidir. Kamu özel ortaklığı projesi, bundan önceki yıllarda Kanada, İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerde uygulanmış ve nitelikli kamu hizmetine sunulmasında bilimsel etkinliği ispatlanmış bir yönetim modeli. Bu yönetim modelinde tabiî ki çift başlı değiliz. Tam tersine devletin varlığının ve kudretinin daha iyi gösterildiği, gözler önüne sunulduğu ortaklıklardır kamu özel işbirlikleri.

Biz burada sağlık hizmetlerinin sunumunun kalitesinden tutun da yemek sunumunun kalitesine kadar temizlik ve güvenlik, otopark hizmetine kadar her şeyin belli standartlarda işletilmesi için kamu özel ortaklığının uygulandığı bir proje hastanesidir. Aslında Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımlarından bir tanesidir şehir hastaneleri. “diye konuştu.

“HASTALARIMIZ DA HEKİMLERİMİZ DE MEMNUN”

Şehir hastanesinde sorunların minimuma indirildiğini aktaran Başhekim Uzm. Dr. Çağatay Onar; “Biz burada görev almadan önceki çalıştığımız kamu hastanelerindeki görevimizde teknik olarak yaşadığımız problemlerin burada daha minimal sorunlar olduğunu görüyoruz. Sorunların daha büyümeden çözüldüğünü görüyoruz. Bu projenin bir parçası olmaktan ve şehir hastanesinin bünyesinde çalışan, başhekimliği görevinde bulunan bir hekim olmaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyorum. Hastalarımızın memnuniyetinden, kuruma bakışlarından dolayı da büyük memnuniyet duyuyorum.” İfadelerini kullandı.

“YATAK SAYIMIZI 601’E ÇIKARACAĞIZ”

Yatak sayısını 601’e çıkartmak için Sağlık Bakanlığı’na başvurduklarını aktaran Başhekim Uzm. Dr. Çağatay Onar; “Hastanemize gelen hastalarımızın herhangi bir sigortaları varsa kesinlikle ücret ödemiyorlar. Her türlü sağlık hizmetinden tamamen ücretsiz faydalanabiliyorlar. Aslında kamu özel ortaklığının bir parçası olarak hizmet kalitesinin yükseltilmesinden bahsetmiştik. Burada normal bir kamu hastanesinden farklı olarak refakat personelinin sayısı özellikle göze çarpıyor. Refakat personeli şu demek; hastanenin nizamiye kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren sizi birinin karşılaması, otopark için sizi yönlendirmesi, daha sonra poliklinik kaydının yapılmasından, hastaneyi terk edinceye kadar olan bütün işlemlerde size yardımcı olması için hazır bekleyen personel sayısı dikkat çekiyor. Bu personel sayısı aslında standart bir kamu hastanesinin 12-13 katından daha fazla. Özellikle sağlık hizmetlerini sunarken özellikle yerli ve yabancı hastalarımız geldiği zaman hususi olarak onlarla ilgilenecek yabancı dil bilen personellerimiz lisans mezunu ve birden fazla dil konuşabilen personellerimiz de hizmet ve destek için hazır olarak kurumumuzda bulunuyor.

Yatak sayımız ise 566. Aslında serili yatak sayımız 566’dan fazla. Tescili bu şekilde alındı ama biz Ocak ayının sonu itibariyle 601 yatak olmak için bakanlığımıza başvurumuz yaptık. Ardından 6 ay içerisinde de 601 yatağın üstüne çıkmayı planlıyoruz. Hedefimiz bu yönde.” İfadelerini kullandı.

“DOLULUK ORNANIMIZ YÜZDE 60”

Hastanenin doluluk oranın yüzde 60 civarında olduğunu söyleyen Başhekim Uzm. Dr. Çağatay Onar; Şuanda pandemiden dolayı genel hasta sayımız daha az. Ama pandemi hastalarını da dahil ettiğimiz zaman yüzde 60 civarında doluluk oranımız var. Normalde metrekare başına düşen havalandırma miktarı 30 metreküp olması gerekirken, biz pandemiden dolayı bu akıllı binadaki hava sirkülasyonunu metrekare başına 900 metreküpe çıkardık. Dolayısıyla muazzam bir hava sirkülasyonu ve filtrasyonu var. Buradaki hava sirkülasyonu son derece güvenli. Rutin olarak bakım ve kültür çalışmaları yapılıyor. Bu nedenle binamızdaki hava sistemimiz çok iyi.  Acilde 48 yataklı müşahedemiz var. Biri ameliyathaneye dönüşebilen toplamda 16 tane odamız var. Bunlar müdahale odası. Acilde iki tane de tomografimiz var. 6 tane normal standart röntgen cihazımız var. 6 tane de ultrason cihazımız var. 102 de yoğun bakım yatağımız var. Acildeki yataklardan iki tanesi de 3. Seviye yoğun bakım olarak kullanılacak özelliğe haiz durumdadır. Yani solunum yetmezliği ya da ikiden fazla organ yetmezliği olan hastaların ileri yaşam destek ünitesi olarak tanımlayabiliriz bu yoğun bakım odalarımızı.” şeklinde konuştu.

Devlet hastanesinde başhekim olmak ile şehir hastanesinde başhekim olmanın farkını açıklayan Onar; “En büyük fark kamu özel ortaklığı olması. Branşlar açısından ise Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde algoloji uzmanımız yoktu. Kronik ağrı tedavisinde alanında çok ehil bir hekimimiz var. Bu algoloji bölümümüz açıldı. El cerrahisi uzmanımız yoktu. Bu bölümümüz de açıldı. Kanser tanı ve tedavisinde üst düzey teknolojiyi barındıran yeni cihazlarımız var. Kanserin vücuda ne kadar yayıldığını veya hangi bölgeye yayıldığını ortaya koyan bir ileri teknoloji görüntüleme yöntemi. Teknolojik imkanlar da farklı. “diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER