DOLAR 18,1014 % 0.11
EURO 18,2427 % -0.13
GRAM ALTIN 1.019,25 % -0,22
ÇEYREK A. 1.666,48 % -0,22
BITCOIN 397.781 -6.661
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

Trakya’nın tarım toprakları yakında  ‘SİT’lenecek

Son Güncelleme :

06 Mayıs 2017 - 12:56

Trakya’nın tarım toprakları yakında  ‘SİT’lenecek

 

Artık tek bir çivi bile çakılamayacak

Yıllardır ‘tarımsal sit alanı’ ilan edilmesi için verilen mücadele sonuç verdi. Birinci derece tarım arazine sahip Trakya’nın toprakları ‘sit alanı’  kapsamına alınıyor.  Bu müjdeli haberin yakında Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Türkiye’de yıllardır uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu verimli toprakları yok olmaya yüz tuttu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de 2016 yılında “Her iki saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisi yok oluyor” şeklindeki açıklamasıyla durumun vahametini gözler önüne seren bir açıklama yapmıştı.  Ancak artık tarım topraklarının hunharca yok edilmesi, imara açılması, terk edilerek çoraklaşmaya bırakılması, kirletilmesi gibi keyfi uygulamalar sona erecek.  Milli Tarım Projesi kapsamında Türkiye 184 büyük ovaya bölünecek ve bu ovalar “Tarımsal SİT Alanı” ilan edilecek.  Bu ovalardan biri de Trakya bölgesi.

‘TARIM DIŞI FAALİYETE İZİN YOK’

Kararın ilerleyen günlerde Resmi Gazete’de ilan edilmesi bekleniyor.  Tekirdağ Tarım İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca ile Tekirdağ’daki tarım arazilerinin SİT alanı ilan edilmesi hakkında konuştuk.  Trakya’nın birinci derece tarım arazisine sahip olduğunu belirten Sarıkoca, bu bölgenin  “Tarımsal SİT Alanı” ilan edilmesiyle böylece bu toprakların korunma altına alınmış olacağına dikkat çekti.   Böylelikle Trakya’nın tarım toprakları üzerine bir çivinin dahi çakılamayacağını belirten Sarıkoca, “Diyelim ki fabrika kurmak isteyen girişimci keyfi bir şekilde tarım arazileri üzerinde fabrikasını inşa edilmeyecek. Bu girişimciye başka bir yer gösterilecek. Tarım dışı hiçbir faaliyete izin verilmeyecek” dedi.

‘579 BİN DEKAR ALAN TOPLULAŞTIRILACAK’

Trakya’da Türkiye ortalamasının iki, üç katı kadar buğday ve ayçiçeği üretildiğine dikkat çeken Sarıkoca, “Yıllardır, bu toprakların SİT alanı olması için uğraş verdik. Bu konuda çalışmalar yaptık ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunduk.  Bugünlerde bölgenin SİT alanı ilan edildiği Resmi Gazete’de yayımlanacak” diye konuştu.

SİT alanı ile beraber tarım arazilerini korumak için toplulaştırma çalışmalarına da devam ettiklerini kaydeden Sarıkoca şunları söyledi: Türkiye genelinde 7 milyon hektar arazi 2013 yılına kadar toplulaştırılacak. Tekirdağ’da ise bugüne kadar yüzde bir oranında bir toplulaştırma yapılmıştı. Ancak şimdi 36 mahallede ihaleye çıkıldı.  Süleymanpaşa, Malkara ve Hayrabolu olmak üzere toplam 579 bin dekar alanda toplulaştırma başlatacağız. Bu şu demek;  farklı yerlerde 100 dekar arazisi olan bir kişinin o arazisi bir araya getirilecek. Her 300 metrede bir yolunu yapacağız. Herkesin arazisi yola bakacak.  Ayrıca basınçlı su getireceğiz her tarlanın başına. Sulama tek elden olacak. Toprak sahibi ürününü kolaylıkla ekerek gelir sağlayacak. Sebzesini, meyvesini üreterek satabilecek.”

‘EKİLMEYEN ARAZİ KALMAYACAK’

Proje ile ihtilaflı, hisseli ya da göç gibi nedenlerle ekilemeyen tarım arazilerinin de kiralanarak ekime açılacağını ifade eden Sarıkoca, “Bir karış ekilmeyen tarım arazi kalmayacak” dedi. Habertrak/Elçin Yıldıral/Özel

 

 

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: