WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

TÜRKİYE’NİN AYÇİÇEĞİ AMBARI TEKİRDAĞ

TÜRKİYE’NİN AYÇİÇEĞİ AMBARI TEKİRDAĞ
Bu haber 07 Mayıs 2021 - 11:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin ayçiçeği ambarı Tekirdağ’da çiftçiler, hazırlıklarını yaparak ayçiçeği ekimine başladı. Tekirdağ, üretiminde yüzde 20’lik payı ile en çok ayçiçeği üreten iller arasında ilk sırada yer alıyor.

“Gündöndü”, sarı gelin” olarak ta adlandırılan ayçiçeği ekimi için Tekirdağ çiftçisinin mesaisi başladı.

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, yağışlarla birlikte ekim için uygun bir dönem yaşandığını belirterek çiftçinin ekime başladığını ve verimli bir sezon geçirmeyi umduklarını söyledi.

Tekirdağ’da yılda 342,3 bin ton civarında ayçiçeği üretimi yapılıyor. Yağ fiyatlarında artan artışla birlikte üretici, bu yıl daha çok ayçiçeğine yöneldi.

“ÇİFTÇİMİZ YERLERİNİ HAZIRLAYARAK EKİME BAŞLADI”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Tekirdağ çiftçisinin ekime başladığını belirterek; “Ekim için güzel bir yıl yaşıyoruz. Yeterli yağışları aldık. Çiftçilerimiz yaz bitkisi olan ayçiçeği için yerlerini hazırlayarak ekime başladı. Toprağının durumuna göre çiftçimiz ekimini yapıyor. Tekirdağ’ımız Türkiye’de ayçiçeği üretiminde ilk sırada. Tüm çiftçilerimize işlerinde kolaylıklar diliyorum. Verimli bir sezon geçirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER