WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Türkiye’nin zenginlikleri dijital ortamda

Türkiye’nin zenginlikleri dijital ortamda
Bu haber 24 Şubat 2021 - 16:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Türkiye’nin millî, tarihî, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlattığı Dijital tır, Tekirdağ’a geldi. Dijital tırı çok sayıda vatandaş ve basın mensupları ziyaret ederek bilgilendirildiler. Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Sabri Karakaya da Dijital tırı ziyaret etti.

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla başlatılan proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 52 ili ziyaret etmeyi amaçlıyor.

Geçen hafta ilk durağı Edirne’den sonra Tekirdağ’da vatandaşları ağırlayan Dijital Tır, hafta sonuna kadar 12.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Salgın tedbirlerinin uygulandığı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılıyor.

Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu ile karşılıyorlar.

Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor.

Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkânı sağlanıyor.

Yeşil Perde Deneyimi, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor.

3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olan Fatih sondaj gemisinin hologram şovu gösteriliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Dijital Tırı Cuma akşamı Tekirdağ’dan ayrılacak. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER