WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

VALİ YILDIRIM’DAN UYARI

VALİ YILDIRIM’DAN UYARI
Bu haber 14 Ocak 2021 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle çok az yağış alındığını ve Tekirdağ’da önceki yıllara göre yağışlarda ciddi azalmalar oluştuğunu belirtti. Vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulunan Yıldırım, yüzeysel ve yeraltı sularında da azalmalar görüldüğüne dikkat çekti.

Vali Yıldırım’dan inciler:

DUŞ SÜRESİNİ KISA TUTALIM…

Su tankımız var ise “yağmur suyunu” biriktirelim ve bu suyu bahçe sulamak, “araba yıkamak” vs. için kullanalım.

Sebze ve meyvelerinizi bir kabın içinde yıkayalım. “Yıkama sularını” daha sonra “çiçeklerimizi sulamak” vs. için tekrar kullanalım.

Aracınız çok kirlenmediyse su ile yıkamak yerine “ıslak bezle” silelim.

SU TASARRUFUNU İHMAL ETMEYELİM

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle daha az yağış almaktayız. Tekirdağ’da önceki yıllara göre yağışta ciddi bir azalma var. Yüzeysel ve yeraltı sularımızda azalmalar görülüyor. Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın hijyen konusunda daha özenli davrandıklarını biliyoruz. Bu durum su kullanımını artırmaktadır. Muhakkak ki, koronavirüsten korunmak için hijyen çok önemlidir. Hijyene dikkat edelim ancak su tasarrufunu da ihmal etmeyelim.” İfadelerini kaydetti.

DAMLAYAN SU GÜNDE 30-200 LİTRE SUYUN ZİYAN OLMASINA SEBEP  OLUYOR

Yıldırım, açıklamasında şu ifadeleri kaydetti: “Suyumuzu tasarruflu kullanarak daha az yağış almanın olumsuz etkilerini azaltabiliriz. Su tasarrufu için; musluklarınız su damlatıyorsa mutlaka tamir ettirelim. Yapılan araştırmalara göre damlayan musluklar günde 30-200 litre suyun ziyan olmasına sebep olmaktadır.

AMAN ÇOK DİKKAT

Çamaşır ve bulaşık makinemizi tam doldurup çalıştıralım. Duş süresini kısa tutalım. Ellerimizi yıkarken ve dişlerimizi fırçalarken suyu boşa akıtmayalım. Su tankımız var ise yağmur suyunu biriktirelim ve bu suyu bahçe sulamak, araba yıkamak vs. için kullanalım. Sebze ve meyvelerinizi akar suyun altında yıkamak yerine, bir kabın içinde yıkayalım. Yıkama sularını daha sonra çiçeklerimizi sulamak vs. için tekrar kullanalım. Bahçemizi sulamak için sabah ve akşamüstü gibi buharlaşmanın az olduğu saatleri tercih edelim. Aracınız çok kirlenmediyse su ile yıkamak yerine ıslak bezle silelim. Yıkamak gerekiyorsa geri dönüşümlü otomatik yıkama makinelerini tercih edelim.”

“SU BÜTÜN CANLILAR İÇİN YAŞAMSAL ÖNEM TAŞIR”

“Bugün koruyacağımız her damla, yarın ihtiyaç duyacağımız suyun bir parçası olacak. Tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki su, sadece insanlar için değil, bütün canlılar için hayati önem taşır… Suda diğer canlıların da hakkı vardır. Sokak hayvanlarının da hakkı olduğunu unutmayalım.”

Haber Merkezi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER