WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Feyza Sevim

VASAT İNSANLAR

VASAT İNSANLAR
Bu haber 15 Ocak 2022 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim sistemimizden başlayarak hemen hemen pek bütün kuruma yerleşen bir kültür oldu “vasatlık”.  Sorgulamadan her şeyi kabul eden, duymak istenilenleri söyleyen, kolay idare edilebilir insanlara sahip olmak.

Maalesef vasat insanların itibar gördüğü bir toplumda yaşıyoruz. İş hayatından siyasete ve hatta din kurumlarına kadar her alan bu türden insanları seviyor. Daha fazlasını düşünen veya isteyen insanlar hemen ötekileştirmeye maruz kalıyor. Eleştiriler hep sizi sıradan olmaya yöneltiyor. Mevcut düzenin adamı olan vasat insanlar sizin de itaatkar, hazırda olan sürünün bir üyesi olmanızı,bir karar alma söz konusu olduğunda etrafa bakarak sizin de düşünmeden el kaldırmanızı istiyorlar.

İçinde bulunduğunuz toplum tarafından kabul görmek hatta düşman sahibi olmamak istiyorsanız, siz de sistemin size dayattığı düşünceleri kabul ediyor, sizden istenileni yerine getiriyorsunuz. İstenilen şey çok belli; Göze batacak farkındalıklar ortaya koyma. Düşüncelerini kendine sakla. Kalite arama. Daima yukarıyı alkışla. Kısacası etkisiz ol, sürüye kendini uydur. Bunların neticesinde de fikir üretmeyen, ideali olmayan, korkak ve başarıyı daima başkalarından bekleyen sıradan insanlar oluyoruz. Vasatlık dediğimiz şey aklın en büyük düşmanıdır. İşte cehalet toplumu bu şekilde kendine esir ediyor.

Vasat insanların menfaatleri söz konusu olduğunda hiç anlamasalar bile, her işe talip olma cesaretini gösterebiliyorlar. Ne kadar bilgiye ve teknolojiye sahip olursak olalım sistemi sorgulayamıyoruz. Sonuç olarak, insana dair her şeyi tüketecek, siyasetinizi ve inançlarınızı suni gündemler üzerine inşa edecek; sorgulamayan, şuursuzca inanan bir toplum anlayışına sahip olacaksınız. Sonra da biriniz bozuk  düzenden dert yanacak, biriniz de yarınlar güzel olacak türküsü çığıracaksınız. Bu kurultu gürültü böyle devam eder…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER